Punkt informacyjny
62 33 22 183
Zdrowe noworodki
20.11.2017

Dzieci, które tuż po urodzeniu przebywają na oddziale noworodkowym  jarocińskiego szpitala są poddawane regularnym badaniom. Te są standardowe, ale pozwalają na określenie stanu zdrowia dziecka. W razie komplikacji- na miejscu jest udzielana niezbędna pomoc, a  w bardziej skomplikowanych przypadkach maluchy są kierowane do specjalistów.

W ciągu roku badaniom zostaje  poddanych od 800 do 900 noworodków, a  liczba ta jest zależna od ilości porodów w szpitalu. Na szczęście większość dzieci przychodzących na świat w jarocińskim szpitalu jest zdrowa, a tylko niewielki procent stanowią maluchy  z wadami,  które w wielu przypadkach udaje się zniwelować.   

Tuż po porodzie noworodek jest mierzony (waga, długość/SI, obwód głowy i klatki piersiowej) oraz oceniany wg skali Apgar. W skład oceny wchodzą takie  parametry jak czynność serca, oddech, napięcie mięśni, odruchy, zabarwienie skóry.

Ponadto nad maluchami  przez całą dobę jest sprawowany specjalistyczny nadzór pediatry. Dzieci są  badane codziennie, a  informacje o stanie ich zdrowia są przekazywane na bieżąco rodzicom. W razie potrzeby zapewniamy też noworodkową intensywną terapię i specjalistyczne konsultacje. Rolą oddziału jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla nowonarodzonych dzieci i ich mam, a już od momentu urodzenia specjalista neonatolog lub pediatra nadzoruje  noworodka.- wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Oddział noworodkowy  dysponuje specjalistyczną aparaturę medyczną, która jest przeznaczona   do obserwacji nowonarodzonych dzieci. Od kilku lat jest również uczestnikiem Programu Wczesnego Wykrywania Wad Słuchu u Noworodków organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dzięki któremu każdy noworodek urodzony w Szpitalu poddawany jest przesiewowemu badaniu słuchu.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button