Punkt informacyjny
62 33 22 183
Zawał mózgu czyli udar
9.07.2018

Drętwienie połowy ciała lub nagłe zaburzenia czucia  po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy, wykrzywienie po jednej stronie twarzy czy niewyraźna, bełkotliwa mowa- to jedne  z wielu objawów udaru mózgu. Tylko w ciągu roku do jarocińskiego szpitala trafiło 220 pacjentów, których dotknęła najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu. 

Najczęściej wśród pacjentów jarocińskiej placówki występował udar niedokrwienny i udar krwotoczny, choć zdarzały się też osoby z miniudarem czy złośliwym udarem mózgu. Udar niedokrwienny to tzw. zawał mózgu, który jest spowodowany nagłym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Powodem jest oderwanie skrzepu lub blaszki miażdżycowej, która zapycha wnętrze naczynia doprowadzającego krew do mózgu. Drugim, bardzo groźnym schorzeniem naczyniowym mózgu jest udar krwotoczny mózgu. Powoduje on wylew krwi do mózgu, a powodem są uszkodzone naczynia, z których krew przedostaje się m.in. do mózgu. Przyczyn upatruje się głównie  w pęknięciu tętniaka lub nadciśnieniu tętniczym.

Do naszej placówki w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy trafiło w sumie 234 pacjentów, którzy cierpieli na udar mózgu, przemijające niedokrwienie mózgu i bardzo silne bóle głowy zwiastujące nadejście udaru. Bardzo niepokojące jest to, że udar zaczyna dotykać coraz to młodszych ludzi. Do niedawna mówiąc o grupie ryzyka miało się na myśli osoby w wieku około 60 lat. Dzisiaj ten próg bardzo się obniżył i trafiają do nas osoby nawet przed trzydziestką.– wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Udar mózgu częściej dotyka mężczyzn i jest trzecią po zawałach i nowotworach chorobą, która jest  przyczyną śmierci Polaków. Powoduje go  najczęściej  zbyt wysokie ciśnienie, cukrzyca i choroby serca. W przypadku udaru kluczowy jest czas i natychmiastowa pomoc lekarska. Równie ważna jest jak najszybsza rehabilitacja ruchowa, która pozwala pacjentom na odzyskanie chociaż częściowej sprawności fizycznej. I takie osoby korzystają  z Działu Fizjoterapii w jarocińskim szpitalu. Ten miesięcznie wykonuje około 8.400 różnych zabiegów mających przywrócić sprawność osobom chorym.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button