Punkt informacyjny
62 33 22 183
Zaburzenia odżywiania
23.05.2018

Anoreksja, bulimia czy ortoreksja- to najczęstsze  przyczyny hospitalizacji w jarocińskim szpitalu pacjentów, którzy mają zaburzenia odżywiania. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy do placówki trafiło 18 takich osób. To najczęściej  młodzi ludzie, których wycieńczyły restrykcyjne diety i  obsesja na punkcie idealnego wyglądu.

Zaburzenia odżywiania mogą przybrać różną postać, ale mają wspólny mianownik- wszystko zaczyna się w głowie. Najczęściej dotykają  bardzo młodych osób, jednak  wiek nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem.  Moda na idealną sylwetkę często prowadzi do radykalnych rozwiązań i niepokojące zachowania pacjentów nie zauważone przez najbliższych mogą doprowadzić do skrajnego wycieńczenia organizmu.

Pacjenci z zaburzeniem odżywiania, którzy trafili do naszego szpitala byli w nienajlepszym stanie. Długotrwałe ograniczanie wartościowego pożywienia doprowadziło ich do omdleń i poważnego osłabienia organizmu.  W niektórych przypadkach pojawiły się inne choroby wynikające właśnie z niedożywienia i to one doprowadziły pacjenta do szpitalnego łóżka. – tłumaczy prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.

Lekarze  lecząc osoby chore na anoreksję czy bulimię aplikują pacjentom  środki farmakologiczne wzmacniające organizm, jednak sugerują, aby chorobę leczyć również psychoterapią.

18 pacjentów  z zaburzeniami odżywiania jeśli popatrzy się ogólnie na nasze statystki, w których rocznie uwzględniamy kilka tysięcy pacjentów leczących się w jarocińskim szpitalu – to niby nie jest dużo. Jednak w latach 2016/2017 takich osób było ponad 80 i widzimy, że tendencja jest wzrostowa. I to jest bardzo niepokojące.- uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

 Problemem jest również tzw. kompulsywne jedzenie. To skrajne w przeciwieństwie do anoreksji podejście do jedzenia. Takie osoby objadają się   niekoniecznie w wyniku odczuwanego głodu, a efektem tego jest nadwaga a później  bardzo groźna otyłość.   

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button