Punkt informacyjny
62 33 22 183
Uwaga na wrzody
9.02.2018

Wrzody żołądka i  dwunastnicy, zapalenie żołądka, niedrożność czy zapalenie przełyku- to najczęściej efekt prowadzenia niezdrowego trybu życia. Nie pomaga też  zła dieta, palenie papierosów i picie alkoholu. W efekcie co roku do jarocińskiego szpitala trafia z tego powodu średnio 50 pacjentów. Ci byli zaniepokojeni objawami na tyle, że pomocy postanowili szukać właśnie w lecznicy. 

Zakażenie  bakterią Helicobacter pylori jest  najczęstszą przyczyną  występowania wrzodów dwunastnicy i i wrzodów żołądka. Nie u wszystkich się  uaktywnia, jednak może też powodować nowotwory tych organów. Szacuje się, że w Polsce około 80% dorosłych jest nią zakażonych.

W ubiegłym roku do naszego szpitala trafiło 45 osób, które miały problemy z żołądkiem. Najwięcej miało wrzody żołądka z ostrym krwotokiem, zdarzali się też pacjenci z ostrym przedziurawieniem. Nie brakowało też chorych z powodu wrzodów dwunastnicy. – wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Wrzody żołądka nie zawsze mają charakterystyczne objawy w postaci bólu środkowej części brzucha, poniżej mostka i okolic  pępka. Charakterystyczne jest też odczuwanie bólu po  posiłku, który pojawia się do godziny po jego spożyciu. Według specjalistów wiele osób cierpi na tę chorobę, bo jest obciążonych genetycznie. Dlatego warto każde niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button