Punkt informacyjny
62 33 22 183
Pojawią się „świąteczni” pacjenci
17.12.2018

Boże  Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, dlatego też szpital przygotowuje się do tego okresu w sposób szczególny. Zaplanowano już dyżury lekarskie i pielęgniarskie w tych dniach, aby wszyscy pacjenci mieli zapewnioną należytą opiekę. A chodzi przede wszystkim o te osoby, które na święta nie będą mogły wyjść do domu lub w tym okresie trafią do placówki.

Większość rodzin pacjentów robi wszystko, aby ich bliscy leżący w szpitalu na święta znaleźli się w domu.

Są oczywiście trudne przypadki, w których nie jest możliwe opuszczenie przez pacjenta szpitala na okres świąt. Mam tu na myśli na przykład osoby leżące na oddziale intensywnej opieki medycznej czy takie, które są po poważnych operacjach  i  muszą być pod stałą opieką lekarską. W takich sytuacjach to rodziny ich odwiedzają próbując przenieść świąteczną atmosferę do szpitala. I to jest bardzo wzruszające. – uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Jednak nie wszystkim udziela się świąteczna atmosfera. Co roku zdarzają się sytuacje, w których rodziny  przywożą swoich starszych rodziców czy  dziadków do szpitala na okres świąt, bo stanowią  dla nich przeszkodę w wyjazdach na święta i sylwestra. Mowa tu o kilkunastu osobach, które stanowią przysłowiową kulę u nogi dla swoich rodzin.

– Z takim problemem spotykamy się co roku. Nagle synowi, córce czy wnukom przypomina się, że rodzice lub dziadkowie są obłożnie chorzy. Co jest oczywiście sporą przesadą, bo wielu tym osobom oprócz  chorób związanych typowo z wiekiem- nic poważnego nie dolega. I na siłę próbują ich zostawić w szpitalu. Pracuję zawodowo od wielu lat i uczciwie przyznaję, że zawsze kiedy jestem świadkiem takiej sytuacji pęka mi serce. Nie mogę zrozumieć, dlaczego  rodziny tak postępują. –  dodaje Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego.

Problem z zostawianiem starszych członków rodziny na okres świąt w placówkach medycznych jest znacznie poważniejszy w dużych  miastach. Jak przyznaje szpitalny personel- większe  miasto to większa anonimowość i mniejsza szansa napiętnowania takiego zachowania przez sąsiadów i znajomych. 

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button