Punkt informacyjny
62 33 22 183
Operacje tarczycy w naszym szpitalu
9.11.2017

Na oddziale chirurgicznym jarocińskiego szpitala  co miesiąc przeprowadza się 8  operacji tarczycy. Nie są to zabiegi, które szpital ma  na stałe w  ofercie leczenia, jednak dzięki temu, że placówka współpracuje ze specjalistą, który zajmuje się oprócz chirurgii ogólnej również chorobami endokrynologicznymi- są one możliwe do przeprowadzenia. 

Choroby tarczycy zdarzają się coraz częściej, a na stół operacyjny trafiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W wielu przypadkach zapalenie tarczycy powstaje na podłożu autoimmunologicznym, które wynika z zaburzenia układu odpornościowego. To  z kolei powoduje różne zmiany zapalne.

–  Najczęstsze schorzenia tarczycy to  choroba Hashimoto, która powoduje niedoczynność, a rzadko nadczynność. Równie powszechna jest też choroba  Graves-Basedowa, która z kolei  częściej wywołuje nadczynność,sporadycznie niedoczynność. Dodatkowo może też spowodować  orbitopatię tarczycową, która objawia się wytrzeszczem obu gałek ocznych.– tłumaczy Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg.

Operacje, które są przeprowadzane w jarocińskiej lecznicy dotyczą m.in. nowotworów tarczycy, dużych woli uciskających  drogi oddechowe, jak i powiększających  się woli pomimo stosowania wskazanych leków.

– Takie zabiegi odbywają się w naszym szpitalu  kilka razy w miesiącu, najczęściej wtedy, kiedy sala operacyjna jest wolna i nie wykonujemy żadnych zabiegów planowych.W operacjach uczestniczy dr Jerzy Skrobisz specjalista chirurgii ogólnej,  który zajmuje się również chirurgią endokrynologiczną. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Operacje tarczycy są przeprowadzane w jarocińskiej lecznicy od 2016 roku. Do tej pory  chirurdzy zoperowali już blisko 100 pacjentów.

 

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button