Punkt informacyjny
62 33 22 183
Niewydolność krążenia
20.06.2018

Nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie,wrodzone lub nabyte wady serca, cukrzyca,nadczynność lub niedoczyność tarczycy, zła dieta, leki czy używki mogą przyczynić się do niewydolności krążenia. A od takiego stanu blisko już do zagrożenia życia, bowiem  niedokrwione organy wewnętrzne mogą stać się niewydolne.

Pacjentów powinny zaniepokoić omdlenia, duszności i obrzęki, które utrudniają funkcjonowanie.

Z danych  Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi wynika, że  do  naszego szpitala  w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy trafiło blisko 370 pacjentów, którzy mieli problemy z niewydolnością krążenia. To naprawdę dużo.  Tylko w tym roku takich osób było już 106, a zapewne będzie ich jeszcze więcej. Niestety, wiele z nich ponownie wracało na leczenie, bowiem nie zawsze przestrzegali zaleceń lekarzy ale i też sporo pacjentów wymagało dalszej opieki medycznej.– podkreśla Leszek Mazurek, prezes placówki.

Niewydolność krążenia dzieli się na sercowopochodną i obwodową. Obie nieleczone w odpowiedni sposób mogą stać się bardzo niebezpieczne i doprowadzić na przykład do groźnego obrzęku płuc.

Niewydolność krążenia może mieć charakter przewlekły i ostry. W tym ostatnim przypadku może dojść do nagłego niedokrwienia serca, nerek albo mózgu czyli tzw. wstrząsu. I tutaj może pojawić się wspomniany obrzęk płuc. – ostrzega  prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.

Ryzyko niewydolności krążenia można zmniejszyć  przestrzegając zasad zdrowego żywienia.Czasami wystarczy zrezygnować z  przetworzonego jedzenia, które zawiera dużo soli powodującej wzrost ciśnienia oraz pić dużo wody. Konieczne jest również respektowanie zaleceń specjalistów i jeśli to konieczne- przyjmowanie odpowiednich leków oraz regularne wykonywanie badań.   

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button