Punkt informacyjny
62 33 22 183
Epidemia cukrzycy?
25.08.2017

Punkt konsultacyjny dla diabetyków, który od 19 lipca działa w jarocińskim szpitalu przeżywa prawdziwe oblężenie. Po miesiącu od jego uruchomienia z porad dr Hanny Byks skorzystało już ponad 180 osób.I wszystko wskazuje na to, że z tygodnia na tydzień będzie ich przybywało. 

 Punkt konsultacyjny działa dwa razy w tygodniu- w  środy i czwartki od godziny 8.00 do 16.00. Po porady do diabetologa przychodzą pacjenci w różnym wieku. Najmłodszy miał 36 lat, najstarszy blisko 90 lat. Po porady przychodzą  osoby, które wiedzą, że są  chore na cukrzycę. I one stanowią 80% pacjentów. Z kolei pozostałe osoby podejrzewają u siebie chorobę lub dowiadują się o niej przez zupełny przypadek. 

  Niestety, z pełną odpowiedzialnością mogę dzisiaj stwierdzić, że mamy epidemię cukrzycy. Choruje na nią coraz więcej osób i to coraz młodszych. I wcale główną przyczyną nie jest stres, a zły styl życia. Mam tu na myśli przetworzone jedzenie i brak ruchu. Szacuje się, że 50% pacjentów  z zawałami serca jest chorych na cukrzycę. A to świadczy o tym, że ta choroba – jeśli nie jest opanowana – sieje spustoszenie w organizmie. – tłumaczy dr Hanna Byks. 

 Głównym zadaniem lekarza zajmującego się pacjentami punktu konsultacyjnego jest nadzorowanie rozwoju  cukrzycy i niwelowanie jej skutków. 

  Sprawdzam, czy pacjent przyjmuje odpowiednie leki. Jeśli okazują się nieskuteczne- wdrażam inne leczenie. Dodatkowo mocno naciskam na wprowadzenie zdrowej diety i rezygnację z jedzenia, które jest bezwartościowe, a może zaszkodzić. I oczywiście namawiam do ruchu. Nie proponuje forsownych ćwiczeń, ale czasami codzienny spacer może naprawdę zdziałać cuda. – dodaje diabetolog. 

 Uruchomienie Punktu Konsultacyjnego dla Diabetyków było możliwe dzięki  wsparciu Powiatu Jarocińskiego, który wyłożył na jego działalność  z własnej kasy 120 tys. złotych. 

  Razem ze starostą Teodorem Grobelnym i całym zarządem powiatu uznaliśmy, że taki punkt dla diabetyków jest potrzebny.Wiemy, że korzysta z niego wiele starszych osób. Te, które są chore na cukrzycę- często miały poważny problem, żeby  szukać pomocy w sąsiednich powiatach. Po pierwsze- samo oczekiwanie na wizytę u diabetologa trwało bardzo długo, po drugie- nie każdy miał się czym dostać do innego miasta, bo nie każdy ma samochód albo osobę, która go na wizytę zawiezie. – uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek zarządu Powiatu Jarocińskiego. 

 Cukrzyca bywa bardzo podstępną chorobą. Nieleczona, albo leczona  mało efektywnie-może doprowadzić do kalectwa  a nawet i śmierci. Okazuje się również, że cukrzyca wcale nie jest chorobą seniorów, bo coraz więcej młodych  ludzi ma z nią problem. Nie omija również dzieci. 

  Zadaniem współczesnej diabetologii jest nie tylko leczenie pacjentów w tradycyjnie pojmowany sposób. Dzisiaj lekarze mają też za zadanie utrzymanie komfortu życia pacjenta. Chory nie powinien czuć, że cukrzyca go ogranicza. Zresztą medycyna w tej dziedzinie również jest bardzo zaawansowana, więc to zadanie nie jest aż tak trudne.Nie mniej planujemy przekształcenie punktu konsultacyjnego w poradnię dla diabetyków.Widać, że jest bardzo potrzebna i trzeba znaleźć na jej dalsze działanie pieniądze.  – wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala. 

 Od momentu uruchomienia punktu konsultacyjnego dla diabetyków w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie – tygodniowo korzysta z niego średnio 45 osób. 

 

 

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button