Punkt informacyjny
62 33 22 183
Dbajmy o trzustkę
18.04.2018

Trzustka jest odpowiedzialna za produkcję insuliny, która powoduje przenikanie do komórek glukozy. Wytwarza też enzymy neutralizujące białka, cukry i tłuszcze. Niestety, jest też organem nieodpornym na choroby. Pacjenci, którzy nadużywają alkoholu czy też mają choroby układu żółciowego powinni szczególnie zadbać o ten narząd, bowiem często dotyka ich ostre zapalenie trzustki.

Rocznie do jarocińskiego szpitala z chorobami trzustki trafia średnio 60 pacjentów.Najwięcej osób cierpi na jej ostre zapalenie. Objawia się ono między innymi silnym bólem w nadbrzuszu, który promieniuje aż do pleców.

Do choroby może się też przyczynić stosowanie niektórych leków, wady rozwojowe trzustki, uraz jamy brzusznej czy też można odziedziczyć ją w genach. Niepokojące objawy wymagające natychmiastowej konsultacji z lekarzem to m.in. gorączka, bolesny i napięty brzuch podczas uciskania czy zażółcenie skóry. Zdarzają się również duszności, dlatego konieczne jest RTG klatki piersiowej pozwalające na ocenę stanu płuc. Należy też wykonać USG  jamy brzusznej ewentualnie tomografię komputerową. Dzięki temu możliwe jest poznanie przyczyny zapalenia, ewentualnych  uszkodzeń trzustki oraz pozostałych organów.- wyjaśnia lek. Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg i zarazem kierownik Oddziału Chirurgicznego.

Z kolei bardzo trudny do wykrycia jest nowotwór trzustki. Szacuje się, że w Polsce  co roku 3.000 osób dowiaduje się, że zapadło na tę chorobę.

Dobra wiadomość jest taka, że w ubiegłym roku na oddziale chirurgicznym naszego szpitala nie był hospitalizowany żadnej pacjent z nowotworem trzustki. Najwięcej, bo aż 58 osób znalazło się na oddziale z powodu ostrego zapalenia trzustki. Pojedyncze przypadki dotyczyły torbieli rzekomej czy nieokreślonych chorób trzustki. dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki polega m.in. na zastosowaniu leków przeciwbólowych  i wdrożeniu odpowiedniej diety. Operacja lub usunięcie organu ma miejsce tylko wtedy, kiedy wszystkie inne metody zawiodły. 

 

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button