Punkt informacyjny
62 33 22 183
Skorzystali z bezpłatnych badań
8.10.2018

Ponad 130 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych podczas „Białej niedzieli”, która odbyła się 7 października w jarocińskim szpitalu. Wśród pacjentów dominowały panie, które z reguły chętniej  i częściej sprawdzają stan swojego zdrowia. Kobiety stanowiły 70% osób, które zapobiegawczo poddały się badaniom.

To była już czwarta i po raz kolejny udana „Biała niedziela” w jarocińskim szpitalu. Najwięcej chętnych skorzystało z badań laboratoryjnych, które pozwoliły  na sprawdzenie morfologii, poziomu cukru i cholesterolu.

Zaproponowaliśmy naszym pacjentom podstawowe badania, które pomogą  wstępnie ocenić stan ich zdrowia. Na tej podstawie można będzie  podejmować  dalsze kroki dotyczące ewentualnego leczenia. Poza tym nie brakowało chętnych na konsultacje z chirurgiem , internistą i dietetykiem oraz badania USG. Dużym zainteresowaniem cieszył się też diabetolog, u którego pojawiły się osoby podejrzewające, że mają cukrzycę. Również sporo pań skorzystało z wizyty u ginekologa. Te mogły liczyć na cytologię w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Teraz pacjentki muszą poczekać na laboratoryjne wyniki badań.- wyjaśnia Wanda Olesińska,

„Białe niedziele” już na stałe wpisały się w kalendarz działań jarocińskiego szpitala.

Zorganizowaliśmy bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu jarocińskiego już po raz czwarty. Od momentu pierwszej akcji do ostatniej skorzystało z nich już około 650 osób. Myślę, że to bardzo dobry wynik i wiele osób zmobilizowało się do wizyty u lekarza tylko dlatego, że pojawiła się możliwość zrobienia badań bez kolejki. Poprzednie akcje pokazały, że niektóre  osoby przyszły do lekarza  dosłownie w ostatniej chwili, bo wyszło na jaw, że są chore, a wcześniej o tym nie wiedziały. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Do akcji przyłączył się również Powiat Jarociński, który „Białe niedziele” wspiera i promuje od samego początku.

Podsumowując poprzednie jak i ostatnią akcję nasuwają się dwa wnioski- pierwszy- liczba osób korzystających z badań pokazuje, że są one bardzo potrzebne. Drugi wniosek- z badań wciąż chętniej korzystają panie, niż panowie. I to jest trochę niepokojące, że mężczyźni unikają wizyt u lekarzy. A statystyki pokazują, że to oni częściej chorują na nowotwory złośliwe i choroby układu krążenia. – uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.  

W „Białej Niedzieli”  tradycyjnie wzięła również udział młodzież z  z Liceum Ogólnokształcącego z przysposobieniem ratownictwo medyczne oraz Liceum Ogólnokształcącego z przysposobieniem wojskowym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Uczniowie służyli za przewodników pacjentom, którzy przyszli na badania. Nie zabrakło również przedstawicieli jarocińskiego Sanepidu, który dysponował materiałami edukacyjnymi na temat profilaktyki zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, szkodliwości palenia tytoniu, stosowania środków psychoaktywnych: alkoholu, narkotyków i dopalaczy.

 

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button