Punkt informacyjny
62 33 22 183
Udana „Biała niedziela”
26.06.2017

25 czerwca w jarocińskim Szpitalu odbyła się pierwsza od wielu lat „Biała niedziela”. To akcja skierowana do mieszkańców powiatu jarocińskiego, którzy mogli skorzystać z darmowych badań profilaktycznych. I jak się okazało- zainteresowanie było spore. W niedzielny poranek w placówce pojawiło się blisko 150 osób. Wśród nich były osoby młode i starsze. Nie brakowało również dzieci.

Najwięcej, bo prawie 80 osób w trakcie „Białej niedzieli” skorzystało z badań laboratoryjnych. Wykonano im morfologię, sprawdzono poziom cukru, TSH oraz poziom cholesterolu.

– Okazało się, że wiele osób, które skorzystało z niedzielnych badań w laboratorium miały już wykrytą m.in. niedoczynność tarczycy, cukrzycę typu pierwszego i drugiego. Sporo pacjentów miało też podwyższony poziom cholesterolu. Czy ich stan zdrowia się pogorszył, czy też poprawił- dowiedzą się już w poniedziałek, bowiem wtedy odbiorą wyniki badań z laboratorium. – wyjaśnia Wanda Olesińska,kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie

Te osoby mogły też skorzystać z porad dietetyka, który doradzał im, jak prawidłowo się odżywiać, aby zredukować poziom złego cholesterolu. Nie brakowało też pytań o prawidłową dietę, która pozwoliłaby na rzucenie zbędnych kilogramów. A z tym problemem też zmaga się wielu ludzi. W sumie na konsultacjach dietetycznych pojawiło się 14 osób.

Z kolei z bezpłatnych badań ginekologicznych przeprowadzonych przez dr n.med. Włodzimierza Budzyńskiego skorzystało 21 kobiet w wieku od 20 do 65 lat, u których pobrano cytologię w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Teraz pacjentki muszą poczekać na laboratoryjne wyniki badań.

Nie zabrakło też porad i konsultacji kardiologicznych profesora Jacka Piątka. Skorzystały z nich 24 osoby w przedziale wiekowym od 18 do 78 lat. Dwie osoby zostały skierowane przez profesora do lekarza rodzinnego. Konieczne w tych przypadkach okazało się poszerzenie diagnostyki i podjęcie konkretnego leczenia. Ważną rolę odegrały też pielęgniarki wykonujące EKG i pomiar ciśnienia tętniczego krwi, które udostępniały ulotki i broszurki na temat profilaktyki chorób sercowo – naczyniowych, związanych z podwyższonym ciśnieniem krwi i cholesterolem. Warto przypomnieć, że te schorzenia oprócz nowotworów są najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce.

– Bardzo nas cieszy, że „Biała niedziela” spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu jarocińskiego. To pierwsza taka akcja przeprowadzona od lat w naszej placówce i jak widać- bardzo potrzebna. Mam nadzieję, że uda nam się tego rodzaju jednodniowe badania przeprowadzać częściej. Należy też tutaj podkreślić ogromną pomoc samorządu powiatu jarocińskiego, bo to powiat sfinansował wszystkie badania i to jemu w dużej mierze należą się podziękowania. Przy okazji chciałbym też podziękować personelowi medycznemu , który przygotował i obsługiwał całą akcję. Bez nich też nie byłoby możliwe zorganizowanie „Białej niedzieli „.-podkreśla Leszek Mazurek, prezes Szpitala w Jarocinie.

– Dla nas -czyli dla samorządu powiatu jarocińskiego bardzo ważne jest zdrowie naszych mieszkańców. Dlatego też nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony z frekwencji podczas tej akcji. Szpital jarociński jest w złej kondycji finansowej, dlatego też postanowiliśmy wesprzeć placówkę z własnego budżetu w związku z organizacją „Białej niedzieli”. Mieszkańcy nie powinni ponosić konsekwencji złych decyzji, które zapadały za naszych poprzedników.– dodaje Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

Podczas „Białej niedzieli” swój punkt informacyjno- edukacyjny mieli też pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarocinie , w którym przeprowadzono indywidualne rozmowy i rozdano materiały edukacyjne na temat profilaktyki zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, szkodliwości palenia tytoniu, stosowania środków psychoaktywnych: alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Przy pomocy alkogogli wykazywano zaburzenia narządów zmysłu po spożyciu alkoholu od 0,8 do 1,5 promila. Wykonano też pomiary zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu osób palących za pomocą smokerlyzera. Dodatkową atrakcją dla mieszkańców była karetka Pogotowia Ratunkowego. Każdy, kto chciał-mógł zobaczyć, jak jest wyposażona.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button