Testy Harmony w jarocińskim szpitalu
14.02.2019

W laboratorium w jarocińskim szpitalu już wkrótce będzie można zrobić  test prenatalny Harmony. To jedna z najbezpieczniejszych metod dla przyszłych matek i ich dzieci, która pozwala na stwierdzenie nieprawidłowości płodu. Badanie jest nieinwazyjne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Z dokładnością do 99% wykrywa m.in. zespół Downa.

Do wykonania testu potrzebna jest niewielka ilość krwi ciężarnej, w której znajduje się pozakomórkowe DNA (cfDNA) z krwi matki. Dzięki laboratoryjnej analizie genetycznej wiadomo, czy znajdują w nim jakieś nieprawidłowości.

Chcemy dać szansę  tym ciężarnym, które nie chcą robić amniopunkcji genetycznej. To dość  inwazyjne badanie polegające na wkłuwaniu przez lekarza igły w brzuch kobiety i pobraniu próbki płynu owodniowego. Test prenatalny Harmony jest zdecydowanie bezpieczniejszy i dla dziecka i dla matki. Pobierana jest tylko krew i to ona jest źródłem odczytu. – wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Zespół Downa tzw. trisnomia 21 występuje średnio raz na 700 urodzeń, najczęściej u kobiet, które nie skończyły jeszcze 35 lat, choć z wiekiem ryzyko wad płodu nie maleje. Test Harmony, który można już wykonać w dziesiątym tygodniu ciąży wykrywa również zespół Edwardsa i zespołu Patau. W języku medycznym mówi się wtedy o trisomii 21, 18 i 13 u płodu.