Punkt informacyjny
62 33 22 183
TEST Roma – nowe badanie wykonywane w laboratorium
3.09.2015

ROMA (z ang. Risk of ovarian malignancy algorithm) jest algorytmem oceny ryzyka obecności raka nabłonkowego jajnika oraz prawdopodobieństwa, że istniejąca zmiana w miednicy małej o niejasnym statusie ma charakter złośliwy.

Model opiera się na równoczesnym oznaczeniu w surowicy dwóch krążących markerów nowotworowych: antygenu Ca 125 (z ang. carcinoma antygen 125) i HE4 (ang. human epididymis protein 4).

Ten indeks umożliwia oszacowanie ryzyka istnienia nabłonkowego raka jajników i dodatkowo pozwala na ocenę ryzyka w przypadku istnienia guza o niejasnym charakterze w obszarze miednicy.

Otrzymany wynik pozwala określić stopień ryzyka i zakwalifikować kobiety do grupy wysokiego lub niskiego ryzyka.

Dodatkowo u pacjentek przed operacją TEST ROMA jest pomocny w ustaleniu czy istnieje ryzyko wystąpienia złośliwej formy raka jajnika, co ma kluczową rolę dla zapewnienia właściwego leczenia.

Izolowany marker nowotworowy HE4 jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu postępów choroby, leczenia oraz dla oceny nawrotów nowotworu.

Kiedy wykonujemy TEST ROMA, wczesna profilaktyka

TEST ROMA należy zlecać już w przypadku jak wystąpią nieustępujące, niepokojące objawy zlokalizowane w okolicach podbrzusza (zaparcia, wzdęcia, bóle w podbrzuszu, uczucie pełności w brzuchu). Wskazania do wykonania badania rosną, jeśli do objawów dołączą się ogólne zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu, złe samopoczucie.

Bezwzględnymi wskazaniami do diagnostyki jest wystąpienie bolesnego parcia na pęcherz, bólu przy oddawaniu moczu w połączeniu z bólem podbrzusza, uczucia ucisku w podbrzuszu, czy krwawienie z pochwy.

Przeciwskazania do wykonania TESTU ROMA

Algorytm ROMA nie może być stosowany w przypadku kobiet, które nie ukończyły 18 lat, w trakcie chemioterapii i leczonych na chorobę nowotworową.

Cena badania 120 zł

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button