Szpital będzie miał nową karetkę
9.03.2018

Ministerstwo Zdrowia przyznało szpitalowi w Jarocinie pieniądze na zakup karetki. Te są już zabezpieczone, więc ostatnim etapem będzie wybór odpowiedniego pojazdu i wyposażenia.  Będzie to trzeci ambulans przeznaczony do obsługi mieszkańców powiatu jarocińskiego. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy placówka zakupi za tę  kwotę  karetkę specjalistyczną czyli tzw. S czy P –  ambulans, który jest dysponowany m.in. do wypadków.

Kwota, która została przyznana jarocińskiej placówce przez Ministerstwo Zdrowia wynosi 300 tys. zł. To spory zastrzyk  finansowy, który pozwoli na zakup kolejnego ambulansu dla ponad 71 tys. mieszkańców powiatu.

Na razie jeszcze nie wiemy, czy za te pieniądze zakupimy karetkę S czy karetkę P. W tej sprawie trwają właśnie  konsultacje m.in. z przedstawicielami Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, bo to on będzie dysponował ambulansem. Trzeba rozważyć, która karetka będzie bardziej przydatna oddziałowi i oczywiście mieszkańcom. Jeśli zapadnie ostateczna decyzja- na pewno o tym będziemy informować. Muszę tutaj też podkreślić, że pieniądze na nowy ambulans zostały przyznane dzięki działaniom i pomocy posłów oraz wsparciu Zarządu Powiatu. I za to należą się wszystkim podziękowania. – mówi Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Karetka oznaczona literą S to ambulans reanimacyjny z kierowcą, który jest  używany w stanach zagrożenia życia. W składzie załogi musi być lekarz mający określoną specjalizację oraz ratownik medyczny ewentualnie pielęgniarka. Z kolei karetka oznaczona literą P to ambulans przeznaczony do do wypadków, urazów czy zachorowań. W razie konieczności może zastąpić karetkę  S. W skład zespołu „P” wchodzą pielęgniarki lub ratownicy medyczni wraz z kierowcą.