Punkt informacyjny
62 33 22 183
STOP nadciśnieniu
25.04.2018

Nadciśnienie tętnicze w ostatnich latach staje się prawdziwą plagą i już dawno zyskało miano choroby cywilizacyjnej. Jest też częstą przyczyną prowadzącą do zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności nerek. Szacuje się, że  u osób w przedziale wiekowym od 18 do 79 lat wynosi aż 32%. Statystycznie w ciągu roku do jarocińskiego szpitala trafia z tym schorzeniem prawie  200 osób. I najczęściej są to kobiety.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przebiegłą, ponieważ długo nie daje charakterystycznych objawów. Symptomy mogą się jednak  pojawić przy okazji innych schorzeń  i powinny być pretekstem do konsultacji z lekarzem.

Takie charakterystyczne objawy nadciśnienia tętniczego to najczęściej zawroty głowy, zmęczenie, krwawienie z nosa, tępy ból głowy, problemy z sercem  czy  duszności. Najlepiej w takich sytuacjach regularnie mierzyć sobie ciśnienie tętnicze i zapisywać wyniki. Na tej podstawie już będzie można wstępnie określić, czy pacjent ma problem i zająć się leczeniem.- tłumaczy prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.

Okazuje się, że tylko u około 5% pacjentów można ustalić przyczyny nadciśnienia. U pozostałych osób jest problem z ich  znalezieniem i wyleczeniem.

Z naszych statystyk wynika, że w ubiegłym roku trafiło do szpitala 188 pacjentów z nadciśnieniem. Aż 108 stanowiły panie. W 2016 roku było ich znacznie  mniej, więc to świadczy o tym, że problem narasta. – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Przyczyną nadciśnienia może być zła dieta, nadwaga i otyłość, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu oraz stresujący tryb życia. Zdarza się, że zmiana stylu życia pomaga w walce z chorobą. Jeśli jednak i to okazuje się nieskuteczne- wówczas wdraża się odpowiednie leki, które pozwalają pacjentowi walczyć z chorobą. Warto pamiętać, że ten problem dotyka coraz częściej coraz młodszych pacjentów. 

 

 

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button