Rozbudowa- będzie wentylacja i klimatyzacja
8.08.2018

Rozbudowa i przebudowa jarocińskiego szpitala weszła w kolejny etap. Dotychczasowy oddział chorób wewnętrznych  został już przebudowywany i nadbudowany o jedno piętro, wykonano  prace rozbiórkowe, podczas których  skuto tynki. Zniknęła stara  stolarka okienna i drzwiowa, rozebrano ścianki działowe i postawiono nowe ścinki przewidziane w projekcie. Ale to nie wszystko, bowiem ekipy budowlane nie schodzą z placu budowy, aby w terminie oddać obiekt do użytku.

Od momentu rozpoczęcia robót budowlanych  w szpitalu co dwa tygodnie zbiera się rada budowy, która analizuje  wykonane prace oraz przyjmuje plan na kolejny okres. Omawiane są również wszelkie powstałe przeszkody, które są na bieżąco niwelowane.

-Budowa to jest żywy organizm i trzeba się liczyć z tym, że co jakiś czas pojawiają się przeszkody. Od ich pokonywania jest m.in. rada budowy, która regularnie się spotyka.Postawienie murów to pierwszy etap. Kolejnym będzie wyposażenie  obiektu w odpowiedni sprzęt medyczny,  specjalistyczne  oświetlenie i armaturę. Jednak na to zadanie zostanie ogłoszony kolejny przetarg, bowiem umowa z firmą  budującą szpital akurat tego nie obejmuje.- wyjaśnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

Zgodnie z umową, którą szpital podpisał z wykonawcą- koniec robót ma nastąpić do 30 listopada 2018 roku.

Cieszę się, że budowa  przebiega zgodnie z założeniami. Według planów  wykonano  dachy, zrobiono  wszystkie instalacje oprócz gazów medycznych, już kładzione są tynki wewnętrzne i posadzki, montowana jest wentylacja i klimatyzacja. Zamontowano też większość okien i rozpoczęto roboty ociepleniowe. Te ostatnie mają bardzo istotne znaczenie,bowiem ocieplony budynek równa się oszczędnościom na ogrzewaniu w okresie zimowym, a latem zmniejszy zużycie energii na chłodzenie obiektu. Szacuje się, że termomodernizacja  może przynieść 40 % oszczędności.- dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Przypomnijmy- inwestycja jest   warta ponad 8.500.000 zł. Rozbudowa była  konieczna, bo  szpital musi dostosować się do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012.