Przyjęcie do szpitala i co dalej?
6.03.2018
Rocznie kilka tysięcy osób trafia do jarocińskiego szpitala z różnymi schorzeniami.Niektórzy pacjenci pobyt mają zaplanowany, inni trafiają tam niespodziewanie i  to najczęściej w sytuacjach zagrażających ich życiu. W tym ostatnim przypadku formalności są na ostatnim miejscu, bo liczy się życie chorego. Są jednak sytuacje, kiedy konieczne są odpowiednie dokumenty i skierowania.I o tym warto pamiętać.

W tzw. przyjęciach planowych, czyli takich, kiedy pacjent jest umówiony na konkrenty zabieg medyczny
konieczne jest posiadanie przy sobie skierowania do szpitala. W sytuacjach  nagłych oraz stanu
zagrożenia życia- przyjęcie do placówki odbywa się  bez skierowania.Niezbędny jest jednak dokument
potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. I powinni  posiadać go wszyscy pacjenci.

Kolejnym ważnym dokumentem niezbędnym do  weryfikacji ubezpieczenia w systemie e-WUŚ przez pracownika
szpitala jest dokument  tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).W
sytuacjach, kiedy pacjent trafia do placówki w stanie zagrażającym jego życiu lub po ciężkim wypadku
komunikacyjnym – taki dokument jest niezbędny do jego zidentyfikowania.

Tak naprawdę każdy z nas powinien posiadać przy sobie jakikolwiek dokument tożsamości,a nie tylko podczas wizyty w szpitalu. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala w każdej chwili na szybką identyfikację.Wielokrotnie zdarza się, że do szpitali trafiają osoby np. po wypadach drogowych, zasłabnięciach  czy zawałach zabierane prosto z ulicy. I potem jest problem z ustaleniem tożsamości i powiadomieniem rodziny.– tłumaczy Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Przed przyjściem do szpitala warto też pamiętać o zabraniu piżamy, bielizny osobistej, szlafroka,
przyborow toaletowych i kapci. Pacjenci mogą też mieć własne produkty spożywcze (z datą ważności do
spożycia) oraz  żywność, która musi być przechowywane w lodówce przeznaczonej dla pacjentów. Można też
mieć  własne sztućce i kubek.