Oddział ortopedii w rankingu WPROST i Menedżera zdrowia
29.06.2018

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu jarocińskiego szpitala  znalazł się na 64 miejscu rankingu najlepszych  oddziałów ortopedycznych w Polsce. Na zlecenie tygodnika Wprost opracowało go  czasopismo medyczne „Menedżer zdrowia”.

Decyzja o przyznaniu oddziałowi ortopedycznemu w jarocińskim szpitalu 64 miejsca zapadła po przeanalizowaniu kilku tysięcy ankiet, które trafiły do placówek medycznych chcących wziąć udział w rankingu. Zespół specjalistów składający się m.in. z wybitnych profesorów medycyny, krajowych i wojewódzkich konsultantów oraz pracowników Narodowego  Funduszu Zdrowia opracował i oceniał dostępność diagnostyki, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pacjentów po operacjach oraz liczbę personelu i łóżek znajdujących się w szpitalu.

– Jako szpital wypełniliśmy ankiety, które były oceniane przez specjalny system wag i algorytmów stworzony przez ekspertów. Nasze odpowiedzi były weryfikowane przez specjalistów, którzy z Wydawnictwem Termedia i „Menedżerem Zdrowia” oceniali odpowiedzi. Nie ukrywam, że cieszy nas to 64 miejsce w rankingu, bo to pokazuje, że placówka ewoluuje i zmienia się na lepsze. Nasza ortopedia ma nie tylko dobre wyniki w leczeniu, ale i też mamy świetnych fachowców.- uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Dla starostwa powiatowego udział w rankingu Wprost i Menedżera Zdrowia też ma duże znaczenie.

– Takie rankingi zwiększają zaufanie do szpitala wśród pacjentów. Zresztą nasz oddział ortopedyczny jest naprawdę sprawnie i dobrze działającym oddziałem. Rocznie przeprowadza się tam setki operacji, nierzadko ratujących kończyny ofiar wypadków komunikacyjnych, bo takich osób z roku na rok trafia do szpitala coraz więcej.– dodaje Stanisław Martuzalski, członek zarządu Powiatu Jarocińskiego.

Na oddziale ortopedycznym najczęściej wykonuje się  endoprotezoplastykę pierwotną totalną i połowiczą oraz rewizyjną stawu biodrowego, endoprotezoplastykę dwuprzedziałową (totalną) i jednoprzedziałową (połowiczą) stawu kolanowego, endoprotezoplastykę rewizyjną stawu kolanowego czy częściową stawu łokciowego. Endoprotezoplastyka to  zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu np. fragmentu chorego stawu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznego, który przejmuje jego rolę.