Listopad miesiącem walki z cukrzycą
5.11.2018

Od kilkunastu miesięcy w jarocińskim szpitalu pacjenci mogą korzystać z pomocy lekarza diabetologa, który odbył już blisko pięć tysięcy konsultacji. Po pomoc zwracają się osoby, które wiedzą o swojej chorobie, ale coraz częściej trafiają do niego pacjenci, którzy podejrzewają u siebie cukrzycę. Listopad został uznany za miesiąc walki z cukrzycą, toteż szczególnie w tym okresie diabetolodzy przypominają o badaniach.

Cukrzyca to podstępna choroba, która nieleczona  wyniszcza cały organizm. Coraz częściej zaczyna dotykać też dzieci, a przyczyny są na ogół upatrywane nie tylko w genetyce, ale i też złym odżywianiu i braku ruchu. Podobnie jest u dorosłych.

Liczba pacjentów, którzy  przychodzą do poradni diabetologicznej prowadzonej przez dr Hannę Byks pokazuje, że problem jest poważny. Jednak z drugiej strony cieszy świadomość mieszkańców powiatu, którzy zaczynają coraz bardziej dbać o swoje zdrowie i korzystają z pomocy pani doktor. – podkreśla Leszek Mazurek, prezes szpitala.

W 2017 roku w szpitalu najpierw został uruchomiony bezpłatny Punkt Konsultacyjny dla Diabetyków.

Od września 2018 roku już mamy w naszym szpitalu poradnię diabetologiczną. To wielki krok naprzód, bowiem jest ona finansowana z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia, a nie z pieniędzy powiatu jak to było wcześniej. A to daje spore oszczędności.– dodaje prezes Mazurek.

Do poradni trafiają pacjenci w różnym wieku. Najstarszy miał ponad 90 lat, najmłodszy zaledwie 18.