Punkt informacyjny
62 33 22 183
„Krew Karta” może uratować życie
30.10.2017

Jeśli ktoś nie wie, jaką ma grupę krwi- może takie badania przeprowadzić w laboratorium  jarocińskiego szpitala. Nie są one kosztowne, a  posiadanie w portfelu tzw. „Krew karty” może uratować życie.  Identyfikacyjna Karta Grupy Krwi jest dokumentem honorowanym przez placówki medyczne  w kraju i w razie nagłej sytuacji ratowania życia- nie traci się czasu na ustalenie grupy krwi pacjenta. Przy okazji ułatwia też życie jej posiadaczom podczas wielu zabiegów medycznych.

„Krew Karta” formalnie nazywana Identyfikacyjną Kartą Grupy Krwi to oficjalny dokument, dzięki któremu ratownicy medyczni mogą natychmiast ustalić, jaką grupę krwi ma np. ofiara wypadku. Jest  przydatna  również  pracownikom służby zdrowia, którzy muszą posiadać takie informacje na temat pacjenta. Warto pamiętać, że jest na równi z  legitymacją Honorowego Dawcy Krwi, bo pozwala na przeprowadzenie transfuzji  bez konieczności przeprowadzania laboratoryjnego badania, które jest czasochłonne. A w nagłych przypadkach, gdzie na szali jest życie człowieka- każda sekunda ma ogromne znaczenie.

W Polsce posiadanie „Krew Karty” jest dobrowolne i ogólnie rzecz ujmując- nie wszyscy wiedzą, że coś takiego w ogóle funkcjonuje. W naszym szpitalnym laboratorium jest możliwość wydania takiego dokumentu, a ma on taką samą rangę, jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Wystarczy wykonać  dwa badania oznaczenia grupy krwi i  podać niezbędne dane do wyrobienia karty, która wyglądem przypomina dokument tożsamości. Nie kosztuje  dużo, a może się okazać bardzo przydatne. – uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

„Krew Kartę” wyrabia się raz w życiu, bo grupa krwi nie zmienia się. Mogą ją posiadać  zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeśli ktoś zmieni nazwisko- dane należy uaktualnić  w laboratorium, które zrobi to bezpłatnie.

A jak przygotować się do badania?

Pacjent do pobrania krwi powinien być na czczo, po przespanej nocy, nie w okresie miesiączki, nie w okresie głodzenia lub obfitych posiłków, na normalnej diecie. Wcześniej należy unikać znacznych wysiłków fizycznych. W miarę możliwości należy odstawić leki i preparaty witaminowe. Przy niektórych problemach klinicznych muszą być spełnione szczególne warunki badań. Próbki do oznaczeń stężenia leków zwykle są pobierane przed zażyciem porannej dawki leku (np. wskaźnik protrombinowy). Po podaniu niektórych leków kontrolowane musi być też ich stężenie maksymalne.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button