Punkt informacyjny
62 33 22 183
Kamienie w drogach żółciowych
3.04.2018

Kamica przewodu żółciowego to choroba, która powoduje powstawanie kamieni w drogach żółciowych.W ubiegłym roku na oddział chirurgiczny jarocińskiego szpitala trafiło blisko 250 pacjentów borykających się z tym schorzeniem. Statystycznie kamica dotyka jednak częściej kobiet.A jedną z przyczyn choroby są m.in. czynniki hormonalne spowodowane przez liczne ciąże.

Kamica u 30% chorych objawia się najczęściej ostrym bólem brzucha z prawej strony pod żebrami, bólem brzucha po posiłku, gdzie typowy jest ból nadbrzusza po prawej stronie lub na środku. Może on utrzymywać się kilka godzin, by później ustąpić. Niepokoić powinna też gorączka i dreszcze oraz nudności i wymioty.Również zgaga i wzdęcia są sygnałem ostrzegawczym, aby szukać specjalistycznej pomocy.

Pacjentami,którzy mają tego rodzaju problemy zdrowotne zajmuje się szpitalna Pracownia Endoskopii Przewodu Pokarmowego. Przeprowadza się tam m.in.endoskopowe protezowanie dróg żółciowych i usuwanie złogów dróg żółciowych w znieczuleniu ogólnym.Problemy z kamicą dotykają najczęściej kobiet, a przyczynają się do tego m.in. uwarunkowania genetyczne, otyłość, przewlekłe infekcje dróg żółciowych czy nagła utrata wagi lub długotrwałe głodówki.- wyjaśnia lek. Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg i zarazem kierownik Oddziału Chirurgicznego.

W ubiegłym roku oddział chirurgiczny przyjął w sumie 244 pacjentów.

80 z nich to byli panowie, a 164 to panie. Najwięcej, bo aż 136 przypadków, które odnotowaliśmy to kamica pęcherzyka żółciowego bez zapalenia pęcherzyka żółciowego. W 30 przypadkach mieliśmy do czynienia z ostrym zapaleniem, a w 55 było to tzw. inne zapalenie pęcherzyka żółciowego. – wylicza Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Niestety, kamica żółciowa nie omija również dzieci. Te mogą zachorować na nią w każdym wieku, nawet w okresie płodowym.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button