Historyczny moment dla jarocińskiego szpitala
29.09.2017

Umowa na rozbudowę Szpitala Powiatowego w Jarocinie oficjalnie zawarta. W imieniu placówki podpisał ją prezes Leszek Mazurek, a w imieniu wykonawcy- Marcin Pudełko, prezes zarządu firmy HELI FACTOR. To jedna z najważniejszych inwestycji w powiecie jarocińskim w ostatnich latach. Jest warta ponad 8.500.000 zł. Roboty ruszą na początku października.

Podczas składania podpisów prezesom szpitala  i firmy wykonawczej towarzyszyli starosta jarociński Teodor Grobelny, Stanisław Martuzalski – członek zarządu Powiatu Jarocińskiego, Maria Karolak-specjalista do spraw inwestycji i remontów Szpitala Powiatowego oraz Grzegorz Lachowicz-dyrektor Działu Realizacji w Heli Factor.

– To historyczny moment dla naszego szpitala. Rozbudowa była konieczna, bo przyzwoite warunki do leczenia należą się naszym pacjentom. Ważny jest również komfort pracy dla personelu. Mam nadzieję, że za obiecane przez wykonawcę  11 miesięcy zobaczymy efekty. Przy okazji prosiłbym też o cierpliwość tych, którzy będą korzystali w tym czasie z usług placówki. Mogą pojawić się pewne utrudnienia, ale konsorcjum zapewnia, że zrobi wszystko, aby były one jak najmniej uciążliwe. – powiedział Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Pieniądze na rozbudowę pochodzą z obligacji i jest to kwota 6.100.000 zł. Kolejne 3.000.000 zł. pochodzą z kredytu, którego placówce udzielił bank PKO S.A.

– Budowa rozpocznie się w pierwszych dniach października i z niecierpliwością będziemy oczekiwali jej końca. Bardzo się cieszę, że udało nam się do tego doprowadzić. Szpital ma mieć nie tylko przyjazny i świetnie wykwalifikowany personel. Musi być też miejscem przyjaznym przede wszystkim pacjentom. A rozbudowa w tym na pewno pomoże, bo bezdyskusyjnie poprawią się warunki pobytu dla chorych.– uważa Stanisław Martuzalski, członek zarządu Powiatu Jarocińskiego.

W skład konsorcjum powołanego do realizacji zadania wchodzą trzy spółki: Lider – Heli Factor Sp. z o.o., Erekta Budownictwo Sp. z o.o. oraz EREKTA Budownictwo Specjalistyczne Sp. z o.o Konsorcjum dysponuje kadrą ponad 30 wykwalifikowanych pracowników.

– Konstrukcja budynku zostanie objęta 10 letnim okresem gwarancyjnym, roboty wykończeniowe 4 letnim, natomiast gwarancja na urządzenia zostanie udzielona na 3 lata. Spółka HELI FACTOR w ramach projektu dla Szpitala Powiatowego w Jarocinie jest odpowiedzialna za całość prac elektrycznych, elektroenergetycznych i teletechnicznych a także koordynuje prace konsorcjum. To nie pierwszy kontrakt tego zespołu. Pracownicy konsorcjantów współpracują ze sobą już od kilku lat realizując prestiżowe obiekty w całej Polsce. Spółki wykonywała już kontrakty dla szpitali. Wdrożenia na tego typu obiektach są dużo bardziej skomplikowane, ponieważ zazwyczaj prace odbywają się w funkcjonującym całą dobę obiekcie. Remontowana lub rozbudowywana część jest wyłączona z użytku, ale wykonawcy muszą restrykcyjnie przestrzegać zasad poruszania się po budynku i terenie zewnętrznym. Wszelkie dostawy materiałów również nie mogą zaburzać pracy jednostek. – podkreślali przedstawiciele wykonawców.

O tym,  która firma będzie zajmowała się rozbudową i przebudową jarocińskiego szpitala było wiadomo w pierwszej połowie września. Przetarg wygrało warszawskie konsorcjum Heli Factor, które zobowiązało się, że po upływie  11 miesięcy od momentu wejścia na plac budowy wykona wszystkie roboty i obiekt będzie gotowy do użytku.

Przypomnijmy prace  budowlane będą polegały na  nadbudowie i rozbudowie  budynku obecnego oddziału wewnętrznego ( interny ) i łącznika. Obecnie  budynek jest dwukondygnacyjny – parter i pierwsze piętro, gdzie znajduje się Oddział Chorób Wewnętrznych. Nadbudowa będzie polegała na dodaniu jednej kondygnacji i przebudowie już istniejących . Natomiast  dzięki rozbudowie powstanie  nowy, trzykondygnacyjny  obiekt  w postaci nadwieszenia  połączonego z częścią nadbudowywaną. Na tzw. niskim parterze znajdzie się  laboratorium szpitalne wraz z  pracownią badań endoskopowych. Na wysokim parterze zostanie ulokowany  zespół porodowy z salą cesarskich cięć, oddział położnictwa i neonatologii. Pierwsze piętro będzie należało do  oddziału ginekologicznego. Na dziedzińcu wewnętrznym między budynkiem głównym i  oddziału wewnętrznego podlegającego modernizacji przewidziano kaplicę przyszpitalną. Kaplica powstanie nad  istniejącymi piwnicami.