Punkt informacyjny / Rejestracja
62 33 22 183 62 33 22 161
Zapalenia płuc nie tylko zimą
14.05.2018

Zbliżające się lato wcale nie oznacza, że choroby układu oddechowego przestają nam zagrażać. Jest wręcz przeciwnie, bowiem nagłe zmiany temperatury w ciągu dnia sprzyjają niebezpiecznym bakteriom. Zdradliwa może być też klimatyzacja, bo wejście z upalnej ulicy np. do sklepu czy samochodu, w którym panuje niższa o 10-15 °C temperatura niż na zewnątrz – może się skończyć zapaleniem płuc.

Nie zawsze wymaga ono leczenia w szpitalu, jednak nie brakuje pacjentów, którzy muszą być hospitalizowani. 

Średnio co roku mamy około 100 przypadków zapalenia płuc z różnych przyczyn, które są diagnozowane i w dużej mierze leczone w jarocińskim szpitalu. Podstawowe leczenie opiera się na antybiotykoterapii,  ale o tym, co ma być podane pacjentowi decyduje lekarz.– mówi Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Objawy zapalenia płuc to przede wszystkim uporczywy i męczący kaszel, wraz z którym wydostaje się  ropna plwocina, gorączka i ból klatki piersiowej. Najczęściej jest ono poprzedzone zapaleniem oskrzeli i  nieodpowiednio leczone może się przekształcić  właśnie w zapalenie płuc.

Dzieli się ono na bakteryjne zapalenie płuc, gdzie  czynnikiem wywołującym są bakterie, zarówno Gram (+) i Gram (-);wirusowe zapalenia płuc, do którego może doprowadzić np. wirus. grypy, odry lub różyczki. Trzecim najczęściej spotykanym przypadkiem jest grzybicze zapalenie płuc. Wywołują je  m.in. pierwotniaki i wewnętrzne pasożyty.

Zapalenie płuc dotyka najczęściej osób starszych, osłabionych po różnych zabiegach operacyjnych, źle odżywiających się i przez to również wyniszczonych. Również palacze, cukrzycy i alkoholicy są częściej narażeni na zapadniecie na tę chorobę. Przyczyną, o której mało kto wie może być również brak higieny jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że zepsute zęby też przyczyniają się do poważnych komplikacji. – tłumaczy  prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.

Zapalenie płuc może być bardzo groźne w przypadku dzieci. Rozwija się błyskawicznie i może mieć ciężki przebieg, dlatego konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza i na ogół kończy się to na czas leczenia pobytem małego pacjenta w szpitalu.

 

 

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button