Punkt informacyjny / Rejestracja
62 33 22 183 62 33 22 161
Z prostatą do urologa
2.11.2017

Przerost prostaty i kamica nerkowa- to najczęstsze problemy zdrowotne, z jakimi zgłaszają się pacjenci do Poradni Urologicznej w jarocińskim szpitalu.  Podczas jednego dyżuru za każdym razem  gabinet lekarza odwiedza około 30 osób, których średnia   wieku wynosi 70 lat.

Pacjenci Poradni Urologicznej mogą liczyć na  diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu moczowego (nerek, moczowodu, pęcherz moczowego, cewki moczowej, prostaty), w zakresie stanów zapalnych, zaburzeń funkcji układu moczowego, ograniczonej płodności, nowotworów, zaburzeń libido, zaburzeń potencji. Okazuje się jednak, że najwięcej osób, które tam trafiają to panowie mający problemy z prostatą.

– Miesięcznie z poradni korzysta od 120 do 150 pacjentów. Około 60% stanowią mężczyźni, którzy narzekają na dolegliwości związane z gruczołem krokowym. Wielu z nich pojawia się w moim gabinecie w samą porę, ale zdarzają się też przypadki, kiedy choroba jest zaawansowana i mogą być trudności z podjęciem skutecznego leczenia. Dlatego zachęcam do szeroko pojętej profilaktyki.– wyjaśnia  Witold Malendowicz, lekarz urolog.

Drugą grupę pacjentów, którzy najczęściej odwiedzają poradnię  są osoby chorujące na kamicę nerkową. To schorzenie objawiające się bólem właśnie w okolicy nerek, ten jednak często jest mylone z bólami kręgosłupa.

Tutaj akurat nie ma podziału na płeć, bo  na kamicę chorują zarówno panie, jak i panowie. Choroba jest u niektórych osób uwarunkowana genetycznie, a u innych jest wynikiem np. odwodnienia organizmu, wysokiego stężenia w moczu m.in. szczawianów, wapnia, fosforanów i  cystyny. Przyczyną powstawania złogów czyli tzw. piasku lub kamieni w nerkach może być też nadużywanie niektórych leków, w tym witamin D i C. Na szczęście są skuteczne metody leczenia tej choroby.- dodaje urolog.

Poradnia Urologiczna  w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie przyjmuje pacjentów od 18 roku życia.

Zainteresowanie wizytami u urologa jest duże. Na razie jednak możemy przyjmować pacjentów zgodnie z limitami, które mamy w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy w przyszłości będą większe pieniądze  przeznaczone dla poradni- tego jeszcze nie wiemy. Jesteśmy jednak dobrej myśli.– uzupełnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Aby skorzystać z pomocy urologa należy mieć przy pierwszej wizycie skierowanie  od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego oraz  wstępne badania przeprowadzone przez lekarza kierującego. Konieczny jest też dowód ubezpieczenia.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button