Punkt informacyjny / Rejestracja
62 33 22 183 62 33 22 161
Szkoła Rodzenia -warto skorzystać
25.10.2017

Blisko 300 kobiet rocznie przychodzi na zajęcia w Szkole Rodzenia w jarocińskim szpitalu. Są to najczęściej tzw. pierwiastki, które chcą się dowiedzieć, czego mogą spodziewać się m.in.  w trakcie porodu i w jaki sposób radzić sobie podczas tej najważniejszej w życiu chwili.

Z zajęć za niewielką opłatą mogą korzystać wszystkie przyszłe mamy, bez względu na to, którego dziecka się spodziewają. Najlepiej, aby pojawiły się na nich z osobą towarzyszącą. Może to być ojciec dziecka, ale niekoniecznie.

Czasami ciężarne przychodzą na zajęcia z własną mamą czy przyjaciółką, które będą obecne przy porodzie. Cykl w szkole rodzenia składa się z 10 zajęć, na których przyszłe mamy dowiadują się m.in. o fizjologicznym mechanizmie porodu, hormonach, które sterują jego przebiegiem tak aby był bezpieczny dla matki i dziecka. Mówimy też o tym, jak ważna dla kobiety rodzącej jest obecność bliskiej osoby i co może ona zrobić, aby wspierać i przynosić jej ulgę. Informujemy też o  sytuacjach, w których niezbędne są interwencje medyczne, o ich skutkach i co zrobić aby było ich jak najmniej.- wyjaśnia położna Dorota Kubiak, która jest również instruktorem w Szkole Rodzenia.

Szkoła Rodzenia – co warto podkreślić- nie jest szkołą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie ma w niej zajęć w  ławkach, nie ma sprawdzianów i  nie ma ocen. Jest za to zespół specjalistów, którzy starają się wyjaśnić przyszłym rodzicom wszelkie wątpliwości .

Zajęcia dla przyszłych mam odbywają w niewielkich, kameralnych grupach. To celowy zabieg, bo zależy nam na tym, aby wszyscy uczestnicy mogli zadawać pytania, dzielić się swoimi spostrzeżeniami  i rozwiewać wątpliwości. Oprócz tego- podobnie jak w innych tego typu szkołach- tak i  u nas również są prowadzone ćwiczenia dla kobiet w ciąży i ich partnerów. A zainteresowanych nie brakuje. W ubiegłym roku mieliśmy 200 uczestników, w  tym roku już prawie 300. Tak więc widać, że tego typu działania są bardzo potrzebne.- podkreśla Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Spotkania  w Szkole Rodzenia odbywają się  we wtorki o godz. 18:30. Wystarczy wcześniej skontaktować się Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym dzwoniąc pod numer 62 33 22 121 i ustalić termin zajęć.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button