Punkt informacyjny / Rejestracja
62 33 22 183 62 33 22 161
Rehabilitujemy pacjentów
13.09.2017

Blisko 8.400 zabiegów łącznie w ciągu miesiąca   wykonuje Dział Fizjoterapii w jarocińskim szpitalu pacjentom oddziału  dziennego oraz pacjentom ambulatoryjnym.  Najstarsza osoba korzystająca z pomocy rehabilitantów  ma 89 lat, a najmłodsza zaledwie 3 miesiące. To przede wszystkim mieszkańcy powiatu jarocińskiego, ale zdarzają się też osoby z powiatów ościennych, którym zależy na jak najszybszym powrocie do zdrowia.

Oddział, który zajmuje się osobami potrzebującymi rehabilitacji jest oblegany. Świadczą o tym statystyki, które pokazują ile i jakie zabiegi są tam wykonywane. Najczęściej wykonywane są masaże, jonoforeza, krioterapia, ćwiczenia z pacjentem  czy tzw. ultradźwięki.

 – Dzienny oddział przyjmuje pacjentów, którzy muszą mieć  pilnie wykonane zabiegi rehabilitacyjne. A do takich zaliczają się m.in. osoby po udarach, wylewach, świeżych złamaniach i urazach  czy panie po mastektomii. W ich przypadku konieczne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie i kontynuowanie terapii, bowiem od tego zależy ich szybki powrót do zdrowia. Takich osób w miesiącu mamy około 25. Spędzają u nas codziennie przez cztery tygodnie od czterech do pięciu godzin. – wyjaśnia Joanna Ruszkiewicz, kierownik Działu Fizjoterapii.

Rehabilitanci zajmują się również pacjentami przebywającymi  w szpitalu i tymi, którzy wymagają rehabilitacji domowej.

Oddział jest dobrze wyposażony w sprzęt do rehabilitacji. Wiadomo jednak, że zawsze można coś ulepszyć. To jednak wiąże się z kosztami, a szpitala na razie nie stać na zakup nowocześniejszych urządzeń. Co nie oznacza, że nie będziemy się nad tym zastanawiać. Jednak ogromnym atutem tego działu jest personel. To 11 świetnie wyszkolonych specjalistów, którzy robią, co mogą aby pomagać pacjentom.– dodaje Leszek Mazurek, prezes placówki.

 Przyjmowanie większej liczny pacjentów niż do tej pory byłoby możliwe, gdyby oddział miał większy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Być może przy kolejnym rozdaniu uda się szpitalowi wynegocjować lepsze warunki.

Aktualnie czas oczekiwania na przyjęcie do Działu Rehabilitacji to około pół roku. To i tak przyzwoity wynik, bowiem w niektórych szpitalach w kraju czas oczekiwania wynosi dwa lata, a czasami i dłużej.-  uzupełnia prezes.

W jarocińskim szpitalu rehabilitowane są również dzieci od pierwszego miesiąca życia do 18 lat. Najmłodszymi pacjentami zajmują się wykwalifikowane w tym kierunku osoby.

 

Najpopularniejsze zabiegi wykonywane w ciągu miesiąca w Dziale Fizjoterapii:

 

masaż –  1500 pacjentów

jonoforeza–  290 pacjentów

prądy TENS – 230 pacjentów

magnetronik– 510 pacjentów

-laser- 1400 pacjentów

ćwiczenia z pacjentem– 500 pacjentów

lampa SOLLUX – 600 pacjentów

ultradźwięki -1200 pacjentów

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button