Październik miesiącem walki z nowotworami
23.10.2018

Październik od wielu lat jest miesiącem walki z rakiem. Dlatego też szczególnie w tym czasie lekarze namawiają pacjentki, aby te wykonywały badania kontrolne. Szacuje się, że co roku cztery tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. W porę wykryty- daje się wyleczyć. Równie niebezpieczny jest rak piersi, który wprawdzie rzadko, ale zaczyna dotykać też mężczyzn.

W poradni ginekologiczno-położniczej jarocińskiego szpitala  w ciągu roku pojawia się średnio ponad 3.200 pacjentek. To sporo, jednak bywa, że niektóre z kobiet trafiają do lekarza za późno. W wielu przypadkach udaje się uratować  ich zdrowie i życie, bywają jednak sytuacje, kiedy leczenie nie przynosi już skutku.

Dlatego ważne jest, aby regularnie, przynajmniej raz w roku odwiedzić  ginekologa. Trzeba  wykonać niezbędne badania takie jak cytologia i badanie gruczołu piersiowego, które  dotyczy szczególnie  pań  powyżej 45 roku życia. Każdy wie, że cykliczne kontrole zapobiegają groźnym chorobom i wykrywają je w najwcześniejszej fazie, a to daje największe szanse na wyleczenie.-podkreśla Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Z poradni mogą korzystać kobiety ciężarne  i po porodzie. Prowadzone są tu również ciąże tzw. niepowikłane, czyli takie podczas których nie występuje zagrożenie dla życia i zdrowia matki oraz  dziecka. Jeżeli lekarz stwierdza nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana do poradni patologii ciąży.

Poradnia zajmuje się też m.in.  leczeniem  pacjentek z rozpoznanymi stanami zapalnymi, guzami narządu rodnego, wadami wrodzonymi, problemami z nie trzymaniem moczu czy statyką narządu rodnego. W konkretnych przypadkach lekarz specjalista  kwalifikuje pacjentkę do zabiegu operacyjnego, które w większości są wykonywane  na miejscu w jarocińskim szpitalu.