Punkt informacyjny / Rejestracja
62 33 22 183 62 33 22 161
Leczenie mięśniaków
11.04.2018

Mięśniaki macicy najczęściej atakuję kobiety bez względu na wiek, chociaż niektóre pacjenti  są na nie bardziej narażone. Na szczęście rzadko przeistaczają się w nowotwory złośliwe, co jednak nie oznacza, że należy je bagatelizować. Bardzo często nawet nie da się ich lekceważyć, bowiem potrafią w dokuczliwy sposób dać znać o swoim istnieniu. W ubiegłym roku na oddział ginekologiczno-położniczy jarocińskiego szpitala z ich powodu trafiły aż 52 pacjentki.

Mięśniaki inaczej nazywane włókniakami -to najczęściej łagodne guzy rozwijające się w ścianie macicy.

Histopatologicznie są to guzy gładkokomórkowe, które są najczęstszymi zmianami niezłośliwymi i ryzyko przeistoczenia się ich w nowotwór złośliwy jest małe. Nie mniej powodują często  dyskomfort u pacjentek i wymagają leczenia. Objawy, które mogą sygnalizować ich istnienie zwiastują na ogół  bóle podbrzusza,obfite krwawienie wraz przedłużającymi się miesiączkami. Również plamienia międzymiesiączkowe powinny być sygnałem do wizyty u lekarza. – tłumaczy dr n. med. Włodzimierz Budzyński,ginekolog-położnik.

Mięśniaki wywołujące niezbyt dokuczliwe objawy leczy się farmakologicznie.Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny pojegający na ich usunięciu.Przeprowadza się go najczęściej w sytuacji, gdy pacjentka ma problemy z zajściem w ciążę, ma duże krwawienia lub następuje szybki rozrost guza.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button