Choroby przewodu pokarmowego
6.08.2018

Coraz więcej pacjentów  trafiających do jarocińskiego szpitala boryka się z chorobami przewodu pokarmowego i jamy brzusznej. Przyczyn należy upatrywać m.in.  w przewlekłym zapaleniu Helicobacter pylori i nadużywaniem popularnych leków przeciwbólowych, które mogą prowadzić do powstania wrzodów żołądka. Również refluks bywa chorobą bolesną i bardzo uciążliwą.

Bakteria Helicobacter pylori może prowadzić nie tylko do wrzodów żołądka, ale i nawet nowotworu. Do tej pory nie wiadomo, w jaki sposób przedostaje się ona do organizmu. Wiadomo natomiast, że jest bakterią wyjątkowo przebiegłą i zanim zostanie wykryta- może poczynić wiele szkód. Ostry nieżyt żołądka objawia się m.in. bólami w nadbrzuszu, wzdęciami, niestrawnością, gorączką czy wymiotami.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy do naszej placówki trafiło ponad 420 pacjentów, którzy borykali sie z chorobami układu pokarmowego i jamy brzusznej. U blisko 80 osób konieczne było wykonanie średnich i dużych zabiegów endoskopowych. Niektóre z nich pojawiły się w szpitalu już z krwawieniem z przewodu pokarmowego i konieczna była natychmiastowa reakcja.- wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Wśród pacjentów, którzy trafili do jarocińskiej placówki pilne interwencje chirurgiczne  okazały się w przypadkach zapalenie otrzewnej,  ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, niedrożności jelit, perforacji czy uwięźniętej przepukliny.