Punkt informacyjny
62 33 22 183
Trafili na stół operacyjny
21.05.2018

Od października 2017 roku, czyli od momentu kiedy jarociński szpital znalazł się w tzw. sieci – 51 osób trafiło na stół operacyjny z powodu przepukliny jamy brzusznej. To schorzenie bardzo uciążliwe dla pacjentów i nie leczone w odpowiedni sposób może być bardzo groźne.

Przepuklina jamy brzusznej najczęściej dotyka osoby starsze, otyłe, źle odżywiające się, ciężko pracujące fizycznie czy uprawiające wyczynowy bądź też forsowny sport.

Najprościej mówiąc przepuklina to przesunięcie narządów wewnętrznych poza granicę jamy brzusznej. Nieleczona rozrasta się i stanowi zagrożenie dla pacjenta. Uwięźnięcie worka przepuklinowego wraz z zawartością może doprowadzić do niedrożności mechanicznej, co z kolei może być przyczyna martwicy i przedziurawienia jelit. Charakteryzuje się nietypowym uwypukleniem, które pojawia się w okolicy pachwiny, pępka czy blizny pooperacyjnej. Pewność, czy to jest faktycznie przepuklina daje na przykład badanie USG. – wyjaśnia lek. Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg i zarazem kierownik Oddziału Chirurgicznego.

Niestety, leczenie farmakologiczne przepukliny brzusznej jest nieskuteczne i najlepszym rozwiązaniem jest operacja.

Przepuklinę operuje się albo metoda laparoskopową, albo przy użyciu materiałów syntetycznych .Pacjent po zabiegu powinien prowadzić oszczędzający tryb życia, nie forsować się i przestrzegać odpowiedniej diety. Powodem jest ryzyko nawrotu choroby. – dodaje lek. Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg i zarazem kierownik Oddziału Chirurgicznego.

Na przełomie roku 2016/2017, kiedy jeszcze obowiązywał poprzedni system finansowania szpitala przez Narodowy Fundusz Zdrowia tego typu operacji przeprowadzono znacznie więcej.

To było ponad 140 zabiegów i myślę, że w tym roku będzie to podobna liczba. Mamy dopiero połowę roku, więc do grudnia pacjentów z tym schorzeniem zapewne przybędzie. I my jesteśmy na to przygotowani zarówno finansowo jak i oczywiście technicznie.– dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Zabieg chirurgicznego leczenia przepukliny jest świadczeniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a operacje są najczęściej planowane z wyprzedzeniem.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button