Punkt informacyjny
62 33 22 183
Pobieramy krew pępowinową
5.01.2018

Kilkanaście matek rocznie, które rodzi swoje dzieci w jarocińskim szpitalu decyduje się na pobranie krwi pępowinowej i łożyskowej. Pozyskane z nich komórki macierzyste mogą być wykorzystane  -tak samo jak przeszczepienie szpiku- do  leczenia blisko 80 ciężkich chorób  onkologicznych,  hematologicznych m.in.  białaczki,  chłoniaka  czy niedokrwistości

Procedura pobierania  jest prosta i bezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka. Przeszkolone w tym zakresie  położne w  trakcie porodu już po odpępnieniu  dziecka  pobierają do specjalnych zestawów pobraniowo- transportowych krew pępowinową. Polski Bank Komórek Macierzystych zamawia kuriera do szpitala po zestaw a materiał trafia do laboratorium do Warszawy i tam odbywają  się badania i izolacja komórek macierzystych.

Z kolei komórki macierzyste pozyskane ze  sznura pępowiny  mogą być wykorzystane w chorobach,  na które współczesna medycyna nie zna jeszcze lekarstwa. Są to m.in. choroby neurologiczne typu mózgowe porażenie dziecięce, stwardnienie zanikowe boczne, ortopedyczne, okulistyczne. Wykorzystanie komórek macierzystych w tych chorobach odbywa się w ramach medycznych eksperymentów leczniczych.- wyjaśnia Dorota Kubiak, położna w jarocińskim szpitalu.

Kto może skorzystać z pobranych komórek macierzystych?

Komórki macierzyste  mogą być wykorzystane do leczenia dziecka od którego zostały pobrane lub członków jego rodziny. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystywane do leczenia członków rodziny wymagają zgodności genetycznej. Największe prawdopodobieństwo zgodności występuje pomiędzy rodzeństwem.

Z kolei komórki macierzyste ze sznura pępowiny nie wymagają badania zgodności, dlatego w razie choroby, będą mogli skorzystać z nich także rodzice czy też dziadkowie.

Czy warto pobrać krew pępowinową i łożyskową?

– Dzięki temu można  zyskać szybszy dostęp do leczenia w razie choroby w rodzinie. W przypadku komórek ze sznura pępowiny zyskujemy szansę na poprawę zdrowia w chorobach  na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa. Komórki macierzyste to najszybciej rozwijająca się dziedzina medycyny, a my  nie znamy jeszcze wszystkich chorób w leczeniu których będzie można je wykorzystać. – dodaje położna.

Jarociński  szpital  nie przechowuje materiału, który  po pobraniu, zapakowaniu zestawu i opisaniu przebiegu porodu  przez położną trafia  do specjalistycznego laboratorium. Tam może być przechowywany przez wiele lat.  Pobranie krwi pępowinowej i łożyskowej wiąże się z pewnymi kosztami. Również przechowywanie materiału  w odpowiednich warunkach jest płatne.

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button