Pielęgniarki i położne podziękowały dzieciom
15.06.2018

Pielęgniarki i położne  z jarocińskiego szpitala podziękowały dzieciom z jarocińskich szkół i przedszkoli za udział w konkursie rysunkowym z okazji  Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i  Położnej , który w Polsce jest obchodzony 12 maja. Uczniowie na tę okoliczność przygotowali prace plastyczne jako wyraz sympatii i szacunku dla zawodów, które wykonują.

Zawód pielęgniarki i położonej  to  zawody bardzo trudne i zdarza się, że nie zawsze są doceniane tak, jak na to zasługują. Wymagają nie tylko ogromnej wiedzy, ciągłego dokształcania się ale i też cierpliwości i empatii do pacjentów.

Do tego zawodu trzeba mieć we prawdziwe powołanie i trzeba naprawdę lubić tę pracę. Nie da się ukryć,  że jest ona momentami trudna, bo pielęgniarki i położne mają bardzo często do czynienia z dramatem naszych pacjentów i to one są dla nich osobami pierwszego kontaktu w szpitalu. Ponadto każda  z nich cały czas musi zdobywać nowe kwalifikacje, aby dostosować się m.in. do ministerialnych rozporządzeń. Spoczywa więc na nich ogromna odpowiedzialność.- uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

W konkursie plastycznym wzięły udział dzieci ze szkół i przedszkoli powiatu jarocińskiego. Ich prace to głównie laurki, na których składają podziękowania za pracę i opiekę nad pacjentami. Część z nich zawisła na szpitalnej tablicy, aby mogli je obejrzeć odwiedzający szpital.

– Chcieliśmy nagrodzić dzieci biorące udział w konkursie, dlatego zaprosiliśmy  je do szpitala na spotkanie. W ramach podziękowań uczniowie  otrzymali drobne upominki, dzięki którym będą pamiętały o udziale w konkursie. Nie ukrywam, że było nam bardzo miło, że otrzymaliśmy takie dowody sympatii. Takie momenty również utwierdzają nas w przekonaniu, że nasza praca ma sens. – dodaje Wanda Olesińska, kierownika ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie.

Według definicji podstawowym zadaniem  pielęgniarek jest m.in. sprawowanie opieki leczniczej ,rehabilitacyjnej i diagnostycznej  nad pacjentami, podawanie leków przepisanych przez lekarzy czy przygotowywanie ich do zabiegów. Z kolei położna to specjalista, który zajmuje się m.in. opieką nad ciężarnymi kobietami czy badaniami i opieką nad noworodkami i niemowlętami.