Punkt informacyjny
62 33 22 183
Miażdżyca częściej u kobiet?
24.01.2018

Zła dieta,palenie tytoniu,brak ruchu czy predyspozycje genetyczne-to najczęstsze przyczyny miażdżycy,która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Jest jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia i statystycznie zazwyczaj  chorują mężczyźni. Jednak w przypadku pacjentów z jarocińskiego szpitala okazuje się, że to panie najczęściej walczą z tą podstępną chorobą.

Miażdżyca pojawia się niespodziewanie i długo działa w ukryciu powodując duże szkody w organizmie. Pacjenci nie od razu orientują się, że problemy zdrowotne, które mają – powinni kojarzyć właśnie z tą chorobą. Często dopiero w szpitalu, gdzie wykonywany jest szereg badań i postawiona diagnoza- okazuje się, że przyczyną dolegliwości  jest arterioskleroza.

Najprościej mówiąc- zdrowe tętnice  są wolne od złogów soli wapiennych, tłuszczu i białka. Są też elastyczne, bo same się rozszerzają i kurczą, co ułatwia swobodny przepływ  krwi. Z kolei u osób, u których występuje w organizmie m.in. nadmiar złego cholesterolu – tworzy się tzw. blaszka miażdżycowa. Ona zapycha tętnice i w efekcie  nieleczona może doprowadzić do amputacji kończyn, zawału serca czy udaru mózgu a nawet śmierci.- wyjaśnia prof. Jacek Piątek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi w jarocińskim szpitalu.

Miażdżycę leczy się m.in.  lekami, które  obniżają poziom cholesterolu, ciśnienie i  krzepliwość krwi. W przypadku, gdy postęp choroby jest już duży- często  konieczna okazuje się  angioplastyka lub wszczepianie bay-pasów. A szpitalne statystyki są nieco zaskakujące, bowiem to panie  bardziej od panów słyną z dbałości o dietę i  kontrolę stanu zdrowia.

W ubiegłym roku do naszego szpitala z objawami arteriosklerozy trafiło ponad 120 osób. Najwięcej  miało zdiagnozowaną uogólnioną i nieokreśloną miażdżycę. Były to 94 osoby, w tym aż 60 z nich to kobiety. Miażdżycę tętnic miało w sumie 28 pacjentów i tu znów większość stanowiły panie. W jednym przypadku wykryto rówież miażdżycę tętnicy nerkowej. Też u pacjentki.- dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala. 

Więcej pacjentów z objawami miażdżycy trafiło do jarocińskiej lecznicy w 2016 roku. Było to 170 osób. W 110 przypadkach choroba znów była domeną kobiet.

`

Pasek narzędzi dostępności

Call Now Button