Mamy certyfikat „Szpital bez bólu”
5.12.2017

Szpital Powiatowy w Jarocinie zdobył certyfikat „Szpital bez bólu” i będzie się nim mógł posługiwać przez najbliższe trzy lata. Program walki z bólem u pacjentów jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym. I właśnie te organizacje zaświadczyły, że placówka spełnia wymagane kryteria PTBB.

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przyznaje certyfikaty tym szpitalom, które spełniają odpowiednie wymogi dotyczące wprowadzenia na oddziałach zabiegowych procedury bólu pooperacyjnego.

Do programu może zgłosić się cały szpital lub pojedyncze oddziały. Nasza placówka  wytypowała oddziały zabiegowe  z zakresu bólu pooperacyjnego. W tej sytuacji niezbędne okazały się specjalistyczne szkolenia,  dlatego też 37 lekarzy i 72 pielęgniarki   przez trzy miesiące szkolili się pod kątem monitorowania i leczenia tzw. bólu ostrego. Te  zakończyły się egzaminem, który zdała cała załoga. Efektem tego jest właśnie  certyfikat, który jest potwierdzeniem wprowadzenia w lecznicy najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. – tłumaczy Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Głównym założeniem  programu „Szpital bez bólu” jest podniesienie jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach. Z danych wynika, że u ponad połowy pacjentów ból pooperacyjny jest niewłaściwie niwelowany. W praktyce często oznacza to, że chory zbyt późno dostaje leki, które i tak w efekcie końcowym nie zawsze chronią go przed cierpieniem.

Szpital  będzie mógł się posługiwać uzyskanym certyfikatem do 2021 roku, jednak po   tym okresie może ubiegać się o jego przedłużenie. Ponadto w marcu 2018 roku będziemy się starać  o certyfikat „bólu przewlekłego”. – dodaje prezes.

Teraz ból u pacjentów  będzie określany w dziesięciostopniowej skali, a jego eliminowanie rozpocznie się tuż po zabiegach i będzie stopniowane w zależności od jego natężenia. Pozwoli to na bezpieczniejsze zarządzanie medykamentami w placówce, jak i wprowadzi spore oszczędności w gospodarowaniu lekami.