„Biała Niedziela” już za nami
24.09.2017

Blisko 150 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych, które 24 września w ramach „Białej Niedzieli” już po raz drugi zorganizował jarociński szpital. To druga taka akcja w ciągu ostatnich miesięcy. Pierwsza odbyła się w czerwcu i cieszyła się równie dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu.  Współorganizatorem „Białej Niedzieli” był Powiat Jarociński, który dofinansował badania z własnego budżetu.

Z badań laboratoryjnych, które obejmowały  morfologię, poziom cukru  i  cholesterolu skorzystało 79 osób. Badanie EKG z pomiarem ciśnienia tętniczego krwi, wagi ciała wraz z konsultacją prof. Jacka Piątka, który oceniał ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych wykonało 17 pań i 6 panów. Na badania cytologiczne przeprowadzone  w ramach profilaktyki raka szyjki macicy zgłosiło się 25 pań, a przeprowadził je dr n. med. Włodzimierz Budzyński. Na wyniki tych badań pacjentki będą musiały poczekać.

Po raz pierwszy w ramach akcji profilaktycznej konsultacji z zakresu przewlekłej niewydolności żylnej  udzielał dr Krzysztof Gruszczyński. Z jego porad skorzystało 12 osób. Nowością podczas minionej „Białej Niedzieli” były też badania wzroku z zakresu profilaktyki jaskry oraz badanie ciśnienia śródgałkowego. Tego zadania podjęła się  dr Alina Budzyńska, a z jej wiedzy skorzystało 20 pacjentów.

– Badania okulistyczne i konsultacje z zakresu przewlekłej niewydolności żylnej wprowadziliśmy po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni podczas takich akcji. Chcieliśmy dać szansę tym osobom, które mają  problemy z szybkim dostaniem się do specjalisty. A jak wiadomo- na wizytę u okulisty i chirurga czeka się długo. Ci, którzy skorzystali z tych badań od razu mogą podejmować decyzje odnośnie dalszego leczenia. Przy okazji chciałbym  podziękować za udział i pomoc w organizacji „Białej Niedzieli” całemu zaangażowanemu  personelowi oraz wszystkim powiatowym instytucjom, które nam pomagały. To w dużej mierze dzięki nim udało się tak sprawnie przeprowadzić badania.   – powiedział Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Z kolei z porad dietetyczki z zakresu prawidłowej diety skorzystało 8 pań, 4 panów i 1 dziecko w wieku 9 lat. Problemy, z którymi zgłaszali się pacjenci to głównie  nadwaga, otyłość oraz cukrzyca. Swoje stanowisko w szpitalu miała też Powiatowa Inspekcja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jarocinie. Z porad specjalistów z Sanepidu skorzystało 10 osób. Uruchomiony został punk informacyjno – edukacyjny, w którym osoby palące tytoń mogły za pomocą smokerlyzera zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz sprawdzić procent karboksyhemoglobiny we krwi. Zainteresowanym osobom demonstrowano za pomocą alkogogli upośledzenie zmysłów po spożyciu alkoholu od 0,8 do 1,5 promila.Udzielano  informacji  oraz  przekazywano materiały edukacyjne w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem HIV oraz profilaktyki uzależnień od tytoniu, alkoholu i innych środków psychoaktywnych  (narkotyków, i tzw. „dopalaczy”).

Cieszymy się, że i ta „Biała Niedziela” należała do udanych. Dla Zarządu Powiatu – co zawsze podkreślam-   najważniejsze jest zdrowie mieszkańców .Szybkie rozpoznanie choroby pozwala na szybką reakcję i uniknięcie dużych strat w zdrowiu. Żyjemy w czasach, w których o choroby nie trudno, dlatego warto takie akcje organizować i warto w nich uczestniczyć. I myślę, że nie było to ostatnie tego rodzaju przedsięwzięcie w naszym szpitalu. – dodaje Teodor Grobelny, starosta jarociński.

Na badaniach pojawili się pacjenci w przedziale wiekowym od 42 do 80 roku życia, pochodzący z różnych stron powiatu jarocińskiego.

Z danych zebranych po akcji wynika, że większość, bo prawie 70% osób, które skorzystały z badań profilaktycznych to panie. Widać, że panowie wciąż mają jeszcze opory przed wizytą u lekarza. A to nie jest dobre podejście. Tym bardziej, że jest wiele chorób, na które  statystycznie częściej zapadają mężczyźni. Mam jednak nadzieję, że następnym razem  wygra zdrowy rozsądek.- uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

W „Białej Niedzieli” wzięła również udział młodzież z  z Liceum Ogólnokształcącego  z przysposobieniem ratownictwo medyczne oraz Liceum Ogólnokształcącego z przysposobieniem wojskowym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Do jej zadań należała m.in. udzielanie  informacji osobom korzystającym z badań.