Bezpłatne badania podczas „Białej niedzieli”
11.06.2018

Kolejna  „Biała niedziela”, która odbyła się w jarocińskim szpitalu – podobnie jak poprzednie- również okazała się udana. Z badań skorzystało ponad 130 pacjentów, którzy w niedzielę 10 czerwca mieli bezpośredni dostęp do lekarzy specjalistów. Największym zainteresowaniem cieszyły się badania laboratoryjne oraz konsultacje endokrynologiczne.

Sporo osób skorzystało z  konsultacji internistycznych, podczas których  pacjentom wykonano EKG i  zmierzono ciśnienie krwi. Oprócz tego każdy z nich otrzymał specjalistyczny notes, w którym powinien zapisywać wyniki pomiarów ciśnienia oraz poziomu cukru wykonywanych w domu. Przekazano im również broszury i ulotki, w których zawarto najważniejsze informacje dotyczące zdrowego trybu życia oraz życia z cukrzycą.

Podczas akcji pacjentami zajęła się doktor Elżbieta Staniów, która  badała przybyłe osoby i konsultowała m.in. wyniki EKG oraz wyniki badań,  z którymi  przychodziły.Jedną  osobę natychmiast skierowano i zaprowadzono na Szpitalny Oddział Ratunkowy  w celu dalszego postępowania leczniczego. Czterem osobom udzielono porady co do wykonania szczegółowych badań dotyczących chorób tarczycy, przerostu gruczołu krokowego i niewydolności krążenia. – wylicza Wanda Olesińska, kierownika ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie.

Nie zabrakło też chętnych do skorzystania z konsultacji  chirurgiczno-onkologicznych, ginekologicznych i dietetycznych.

Konsultacje w tych dziedzinach przeprowadzamy  od pierwszej naszej akcji, która miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy również cieszyły się dużym zainteresowaniem i wiemy, że są potrzebne. Była to więc doskonała okazja do tego, aby te osoby, które na co dzień nie mają czasu albo możliwości – skorzystały  z nich.– dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Nowością były porady endokrynologa, który podczas „Białej niedzieli”przyjął blisko 20 osób.

Nie jest tajemnicą, że w państwowych placówkach zdrowia dostęp do lekarzy endokrynologów jest znikomy. Dlatego też postanowiliśmy skorzystać z uprzejmości dr n. med. Jerzego Skrobisza, który wspólnie z naszymi lekarzami wykonuje operacje tarczycy w jarocińskim szpitalu. Liczba zainteresowanych pokazała, że takie konsultacje są potrzebne, a wielu pacjentów dowiedziało się, że wymaga dalszego leczenia. – uzupełnia prezes.

Z porad dietetyka również skorzystało kilkanaście osób w przedziale wiekowym od 40 do 65 lat. Nie zabrakło też bardzo młodych ludzi, którzy tak jak i dorośli- borykają się z nadwagą lub otyłością. Wśród nich byli też pacjenci mający problem z cukrzycą i tarczycą, a te choroby często zaburzają metabolizm i  wymagają specjalistycznej diety.

Cieszę się, że świadomość społeczeństwa na temat zdrowia jest coraz większa i mieszkańcy powiatu jarocińskiego coraz chętniej korzystają z udziału w takich akcjach, jak „Biała niedziela”. My jako starostwo również się do niej przyłączyliśmy, przekazaliśmy też wiele przydatnych gadżetów, z których badani pacjenci na pewno będą korzystali.– podkreśla Stanisław Martuzalski, członek zarządu powiatu jarocińskiego.

Okazuje się, że z badań chętniej korzystają panie, niż panowie. I to one, podobnie jak podczas dwóch poprzednich akcji stanowiły aż 70% pacjentów. W akcji pomagała młodzież  z jarocińskiej „Dwójki” , która szkoli przyszłych ratowników medycznych i żołnierzy. A  wszystko to dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Witolda Bierły, który za każdym razem  w ten sposób  włącza się do działań prozdrowotnych w powiecie.