Aktualności

 

Będą szczepić

17 lipca 2017

Pielęgniarki z jarocińskiego szpitala odbywają specjalistyczny kurs szczepień ochronnych dla pielęgniarek i położnych. Zdobycie przez personel takich kwalifikacji jest obowiązkowe i tego wymagają ministerialne przepisy.

- Na kurs zostały skierowane 54 pielęgniarki. Szkolenia w 80% procentach został sfinansowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Jarocinie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pozostałe 20 % dołożył szpital. - wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes placówki.

Szkolenia będą obejmowały 35 godzin teorii i 45 godzin praktyki.Całość zakończy się egzaminem.

-Dzięki temu kursowi każda przeszkolona pielęgniarka będzie mogła samodzielnie zaszczepić pacjenta. Uprawnienia, które kursantki zdobędą będą uprawniały je do szczepień ochronnych zarówno dzieci jak i młodzieży oraz osób dorosłych. - dodaje Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego.

Podczas szkoleń zostaną m.in. omówione obowiązujące w Polsce programy szczepień ochronnych, poszczególne rodzaje szczepionek oraz zasady ich przechowywania , transportowania i procedury podawania. Istotnym elementem będzie również omówienie ewentualnych powikłań i tego, jak im zapobiegać oraz co zrobić w sytuacji, w której do nich doszło.

 

Oblegana ortopedia

14 lipca 2017

Rośnie liczba operacji wykonywanych przez Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w jarocińskim szpitalu.

W 2014 roku przeprowadzono tam 505 operacji,w 2015 roku było ich już 518. Z kolei rok 2016 okazał się pod tym względem rekordowy, bowiem na oddziale wykonano aż 619 zabiegów. W 58 przypadkach konieczna była natychmiastowa interwencja lekarzy, reszta to tzw. zabiegi planowe.

-Najczęściej wykonywaliśmy endoprotezoplastykę pierwotną totalną i połowiczą oraz rewizyjną stawu biodrowego, endoprotezoplastykę dwuprzedziałową (totalną) i jednoprzedziałową (połowiczą) stawu kolanowego, endoprotezoplastykę rewizyjną stawu kolanowego czy cześciową stawu łokciowego. Endoprotezoplastyka to - najprościej rzecz ujmując- zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu np. fragmentu chorego stawu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznego, który przejmuje jego rolę. Nie ukrywam, że coraz więcej operacji wykonujemy z powodu wypadków komunikacyjnych. Tych z roku na rok przybywa, więc konieczna jest nasza natychmiastowa interwencja. - wyjaśnia kierownik oddziału lek.med. Maciej Dragon.

Medycyna wciąż idzie do przodu, dlatego pracujący na oddziale lekarze i pielęgniarki cały czas podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach,warsztatach ortopedycznych i konferencjach organizowanych w Polsce i za granicą.Najczęściej potwierdzeniem zdobycia nowych umiejętności są uzyskane przez nich certyfikaty.

 

SOR może zneutralizować jad żmij

4 lipca 2017

Szpitalny Oddział Ratunkowy w jarocińskim szpitalu jako jeden z nielicznych w kraju jest przygotowany na ratowanie życia osobie, która może zostać ukąszona przez występującą w Polsce żmiję zygzakowatą Vipera berus. A to za sprawą antytoksyny jadu żmij, którą ma na stanie. Tak na wszelki wypadek.

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach czy leśnych polanach na terenie całego kraju. Ale wiosną i latem nic nie stoi jej na przeszkodzie, aby zagościła w przydomowym ogródku. Dlatego warto zawsze zachować ostrożność wykonując prace przy tzw. skalniakach czy w ogrodowej gęstwinie. Należy bowiem brać pod uwagę to, że żmije mogą migrować. A ich ukąszenie może doprowadzić nawet do śmierci.

- Na szczęście do tej pory nie musieliśmy używać w naszym powiecie antytoksyny jadu żmij, ale mamy ją na oddziale. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Tym bardziej,że mamy lato, a te gady uwielbiają wygrzewać się w słońcu. I wcale nie jest powiedziane, że bytują tylko na górskich szlakach. Antytoksyna składa się z swoistej końskiej immunoglobuliny G, która wiąże jad żmij i neutralizuje jego toksyczne właściwości. Otrzymuje się ją surowicy koni immunizowanych jadem europejskiej żmii zygzakowatej.- wyjaśnia Jolanta Grzybek, pielęgniarka oddziałowa SOR.

Antytoksyna powinna być wprowadzona domięśniowo po uprzednim wykonaniu próby uczuleniowej. Jeśli jednak nie ma na to czasu, bo zagrożone jest życie osoby ukąszonej-wówczas można ją podać bez testu, ale za to ze środkami przeciwwstrząsowymi.

- Nie wszystkie polskie szpitale mają ją na stanie, jednak jarocińska placówka woli dmuchać na zimne. Surowica jest wprawdzie dość droga, ale w przypadku ukąszenia ratuje życie. Szukanie jej w kryzysowej sytuacji w innych jednostkach medycznych to strata cennego dla pacjenta czasu.Dlatego my mamy ją na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.- dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Żmija zygzakowata, która w Polsce jest pod ochroną- rzadko atakuje ludzi z własne inicjatywy. Kąsa tylko niepokojona i prowokowana przez człowieka lub zwierzę.

 

Jesteśmy w sieci szpitali

3 lipca 2017

Szpital Powiatowy w Jarocinie znalazł się w tzw. sieci szpitali, która zacznie obowiązywać od 1 października tego roku.

Główna zmiana będzie polegała na zmianie sposobu finansowania placówki. Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że szpitale, które znalazły się w sieci nie będą musiały co roku startować w konkursach.

- I tak będzie z naszą placówką, której zostaną zapewnione środki na funkcjonowanie na zasadzie ryczałtu. Mowa tutaj o budżecie, który będzie na poziomie budżetu z 2015 roku. Ma on obowiązywać przez 4 lata. Takie są założenia. Najważniejsze, że nie trzeba będzie brać udziału w konkursach i walczyć o pieniądze. A wiadomo, że wiele polskich szpitali może się znaleźć w takiej sytuacji. Nas ominie martwienie się o to , skąd wziąć fundusze na leczenie naszych pacjentów. - tłumaczy Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Sprawa reorganizacji służby zdrowia jest wciąż w toku. Cały czas spływają na bieżąco informacje i wytyczne z Ministerstwa Zdrowia oraz z Narodowego Funduszu Zdrowia. W najbliższych dniach sytuacja powinna być już klarowna i będzie dokładnie wiadomo, na co jeszcze może liczyć Szpital w Jarocinie.

 

Udana "Biała niedziela"

26 czerwca 2017

25 czerwca w jarocińskim Szpitalu odbyła się pierwsza od wielu lat "Biała niedziela". To akcja skierowana do mieszkańców powiatu jarocińskiego, którzy mogli skorzystać z darmowych badań profilaktycznych. I jak się okazało- zainteresowanie było spore. W niedzielny poranek w placówce pojawiło się blisko 150 osób. Wśród nich były osoby młode i starsze. Nie brakowało również dzieci.

Najwięcej, bo prawie 80 osób w trakcie "Białej niedzieli" skorzystało z badań laboratoryjnych. Wykonano im morfologię, sprawdzono poziom cukru, TSH oraz poziom cholesterolu.

- Okazało się, że wiele osób, które skorzystało z niedzielnych badań w laboratorium miały już wykrytą m.in. niedoczynność tarczycy, cukrzycę typu pierwszego i drugiego. Sporo pacjentów miało też podwyższony poziom cholesterolu. Czy ich stan zdrowia się pogorszył, czy też poprawił- dowiedzą się już w poniedziałek, bowiem wtedy odbiorą wyniki badań z laboratorium. - wyjaśnia Wanda Olesińska,kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie

Te osoby mogły też skorzystać z porad dietetyka, który doradzał im, jak prawidłowo się odżywiać, aby zredukować poziom złego cholesterolu. Nie brakowało też pytań o prawidłową dietę, która pozwoliłaby na rzucenie zbędnych kilogramów. A z tym problemem też zmaga się wielu ludzi. W sumie na konsultacjach dietetycznych pojawiło się 14 osób.

Z kolei z bezpłatnych badań ginekologicznych przeprowadzonych przez dr n.med. Włodzimierza Budzyńskiego skorzystało 21 kobiet w wieku od 20 do 65 lat, u których pobrano cytologię w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Teraz pacjentki muszą poczekać na laboratoryjne wyniki badań.

Nie zabrakło też porad i konsultacji kardiologicznych profesora Jacka Piątka. Skorzystały z nich 24 osoby w przedziale wiekowym od 18 do 78 lat. Dwie osoby zostały skierowane przez profesora do lekarza rodzinnego. Konieczne w tych przypadkach okazało się poszerzenie diagnostyki i podjęcie konkretnego leczenia. Ważną rolę odegrały też pielęgniarki wykonujące EKG i pomiar ciśnienia tętniczego krwi, które udostępniały ulotki i broszurki na temat profilaktyki chorób sercowo - naczyniowych, związanych z podwyższonym ciśnieniem krwi i cholesterolem. Warto przypomnieć, że te schorzenia oprócz nowotworów są najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce.

- Bardzo nas cieszy, że "Biała niedziela" spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu jarocińskiego. To pierwsza taka akcja przeprowadzona od lat w naszej placówce i jak widać- bardzo potrzebna. Mam nadzieję, że uda nam się tego rodzaju jednodniowe badania przeprowadzać częściej. Należy też tutaj podkreślić ogromną pomoc samorządu powiatu jarocińskiego, bo to powiat sfinansował wszystkie badania i to jemu w dużej mierze należą się podziękowania. Przy okazji chciałbym też podziękować personelowi medycznemu , który przygotował i obsługiwał całą akcję. Bez nich też nie byłoby możliwe zorganizowanie "Białej niedzieli ".-podkreśla Leszek Mazurek, prezes Szpitala w Jarocinie.

- Dla nas -czyli dla samorządu powiatu jarocińskiego bardzo ważne jest zdrowie naszych mieszkańców. Dlatego też nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony z frekwencji podczas tej akcji. Szpital jarociński jest w złej kondycji finansowej, dlatego też postanowiliśmy wesprzeć placówkę z własnego budżetu w związku z organizacją "Białej niedzieli". Mieszkańcy nie powinni ponosić konsekwencji złych decyzji, które zapadały za naszych poprzedników.- dodaje Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

Podczas "Białej niedzieli" swój punkt informacyjno- edukacyjny mieli też pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarocinie , w którym przeprowadzono indywidualne rozmowy i rozdano materiały edukacyjne na temat profilaktyki zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, szkodliwości palenia tytoniu, stosowania środków psychoaktywnych: alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Przy pomocy alkogogli wykazywano zaburzenia narządów zmysłu po spożyciu alkoholu od 0,8 do 1,5 promila. Wykonano też pomiary zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu osób palących za pomocą smokerlyzera. Dodatkową atrakcją dla mieszkańców była karetka Pogotowia Ratunkowego. Każdy, kto chciał-mógł zobaczyć, jak jest wyposażona.


 

Możesz sprawdzić, czy masz boreliozę

23 czerwca 2017

W sezonie letnim coraz więcej pacjentów trafia do laboratorium jarocińskiego szpitala po to, aby sprawdzić czy nie zostało zarażonych boreliozą. Sezon na kleszcze rozpoczął się na dobre w maju i jak alarmują specjaliści- co drugi kleszcz może być nosicielem tej choroby. A borelioza jak i inne odkleszczowe choroby bywają bardzo niebezpieczna dla ludzi.

Jak podaje Państwowy Instytut Higieny- borelioza jest w Polsce najczęściej spotykaną chorobą odkleszczową, którą wywołują krętki z rodzaju Borrelia. Największą aktywność kleszczy notuje się w miesiącach letnich, ale te pajęczaki są aktywne aż do listopada. I niestety, z roku na rok jest ich coraz więcej.

- Dlatego trudno się też dziwić, że coraz więcej osób pogryzionych przez kleszcze trafia do naszego laboratorium. Na własną rękę starają się dowiedzieć, czy zostali zarażeni boreliozą czy też nie. Badania nie są zbyt drogie, a dają pewność czy padło się ofiarą pajęczaka, czy też można spać spokojnie.Statystycznie na 100 osób przebadanych w jarocińskim laboratorium 10 decyduje się w okresie letnim na zrobienie badań dotyczących boreliozy.I okazuje się, że połowa została zarażona. - wyjaśnia Renata Maciejewska, kierownik Laboratorium.

Na szczęście dzięki potwierdzeniu chorzy mogą w porę zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie. A warto pamiętać, że borelioza może powodować m.in. porażenie nerwu twarzowego, boreliozowe zapalenie opon mózgowych czy boreliozowe zapalenie mózgu.

 

Terminal płatniczy w szpitalu

22 czerwca 2017

Od lipca wszyscy pacjenci, którzy będą robili badania w laboratorium w Szpitalu w Jarocinie - będą mieli możliwość płacenia bezgotówkowego. A to za sprawą terminala płatniczego, który pojawi się właśnie w tym miejscu. Okazuje się bowiem, że z roku na rok rośnie liczba pacjentów ambulatoryjnych. Jeszcze pięć lat temu było ich 16 tysięcy. W roku 2016 - aż 60 tysięcy.

- Chcemy iść z duchem czasu i dlatego postanowiliśmy na początek ułatwić życie tym osobom, które odwiedzają nasze laboratorium. Wiadomo, że coraz więcej osób ceni sobie wygodę i korzysta z kart płatniczych. Nie zawsze jednak każdy ma czas i możliwość pobrania pieniędzy z bankomatu, a ma chwilę, która wystarczy na zrobienie badań. Stąd też pomysł na zainstalowania w laboratorium terminala. - wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes Szpitala w Jarocinie.

To na razie eksperyment, ale zarząd placówki zakłada, że będzie udany. Wskazuje też na to zainteresowanie pacjentów, którzy o dawna dopytywali o możliwość bezgotówkowego uiszczania opłat za badania laboratoryjne.

 

"Biała Niedziela" w Szpitalu w Jarocinie

14 czerwca 2017

Szpital w Jarocinie wraz ze Starostwem Powiatowym w dniu 25 czerwca 2017 r. organizują "Białą niedzielę". Akcja skierowana jest do mieszkańców powiatu jarocińskiego, którzy chcieliby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Te będą przeprowadzone na terenie placówki.

Wszystkie badania zaplanowane w ramach "Białej niedzieli" odbędą się na terenie szpitala i ruszą o godzinie 10.00 a zakończą się o 14.00. Z kolei zaproszenia na badania będą wydawane dniu 21 czerwca 2017 w godzinach od 10.00 do 15.00 w Punkcie Informacyjno-Rejestracyjnym w konsoli szpitala.

- Przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców badania laboratoryjne ( MO, p/cukru, TSH, p/cholesterolu ), badania EKG wraz z pomiarem ciśnienia tętniczego krwi i wagi ciała oraz konsultacje z prof. Jackiem Piątkiem, który oceni ryzyko wystąpienia chorób sercowo - naczyniowych. Panie będą miały okazję do zrobienia badania cytologicznego, diagnozującego raka szyjki macicy. A wykona je dr n.med. Włodzimierz Budzyński. - wylicza Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie.

Chętni będą też mogli skorzystać z porad dietetyka, który wyjasni jak prawidłowo się odżywiać, by zgubić zbędne kilogramy i przede wszystkim jak dzięki zdrowej diecie zminimalizować ryzyko chorób cywilizacyjnych.

- Swoją cegiełkę do "Białej niedzieli" dorzucił również Powiat Jarociński, który sfinansuje całą akcję. Zależy nam na tym, aby nasi mieszkańcy mieli szansę na skorzystanie z bezpłatnych badań. Każdy z nas cierpi na brak czasu, więc taka akcja, gdzie wiele badań można zrobić w jednym czasie i w jednym miejscu jest bardzo potrzebna. - dodaje Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

W "Białej niedzieli " weźmie też udział Państwowa Inspekcja Sanitarno - Epidemiologiczna z Jarocina, która wesprze akcję w zakresie profilaktyki zakażeń HIV/AIDS oraz uzależnień od tytoniu, alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

- To pierwsza od wielu lata taka akcja profilaktyczna dla mieszkańców organizowana przez nasz szpital. Mamy nadzieję, że dzięki tym badaniom pomożemy naszym mieszkańcom w dbaniu o ich zdrowie. Wiadomo bowiem powszechnie, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć . I jeśli "Biała niedziela" spotka się z zainteresowaniem - zapewne będziemy ją cyklicznie powtarzać. - podkreśla Leszek Mazurek, prezes jarocińskiego szpitala.

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców będzie karetka Pogotowia Ratunkowego. Każdy, kto będzie chciał- będzie mógł zobaczyć, jak jest wyposażona.

Poniżej miejsca, w których będzie można wykonać bezpłatne badania w Szpitalu w Jarocinie:

 • badania laboratoryjne: morfologia, poziom cukru, TSH, poziom cholesterolu będą wykonywane w budynku F na parterze, pokój 01 punkt pobrań materiału do badań
 • badanie EKG + pomiar ciśnienia tętniczego krwi, wagi ciała wraz z konsultacją prof. Jacka Piątka, który oceni ryzyko wystąpienia chorób sercowo - naczyniowych w budynku F, na I piętrze, w Sali konferencyjnej pokój nr 12
 • cytologię w ramach profilaktyki raka szyjki macicy wykona dr n. med. Włodzimierz Budzyński w Poradniach Specjalistycznych, budynek E, wejście 3
 • porady dietetyka z zakresu prawidłowej diety również będą udzielane w Poradniach Specjalistycznych, budynek E, wejście 3

 

"Bezpieczny Przejazd". Zatrzymaj się i żyj.

06 czerwca 2017

W piątek 2 czerwca dwie karetki wraz z zespołami ratowników medycznych z jarocińskiego szpitala uczestniczyli w akcji "Bezpieczny Przejazd- Szlaban na ryzyko", której organizatorem były PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim.W akcji, która odbyła się w Jarocinie przy ul. Staszica - oprócz załóg złożonych z ratowników medycznych uczestniczyła również policja, straż pożarna oraz Straż Ochrony Kolei.

Akcja skierowana była przede wszystkim do młodzieży z jarocińskich szkół. Organizatorom zależało na tym, aby młodym ludziom uświadomić, jak bardzo niebezpieczne może być lekceważanie przejazdów kolejowych- i tych strzeżonych i tych niestrzeżonych.

Tą akcją chcieliśmy im pokazać, że w zderzeniu z pociągiem człowiek w samochodzie jest bez szans. A zbliżają się wakacje, dlatego liczymy, że te ćwiczenia zadziałają na wyobraźnię i młodzież będzie pamiętała o bezpieczeństwie. - tłumaczy Jarosław Chmielarz z Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.

W symulacji pokazano, jak pociąg towarowy rozpędzony do 20 km na godzinę uderza w samochód osobowy na torach. Do zatrzymania się w miejscu drezyna potrzebuje co najmniej 800 metrów. Nie trudno się więc domyślić, że nie ma szans na wyhamowanie. Siła uderzenia była tak duża, że z pokazowego auta zostało niewiele. Gdyby tam był człowiek- prawdopodobnie by nie przeżył.

Na miejscu zainscenizowanego wypadku były oczywiście nasze dwa zespoły ratownicze, które już po akcji przeprowadziły dla młodzieży pokaz pierwszej pomocy. Do zadań załogi należało przede wszystkim wydostanie wraz ze strażakami ofiary, która w trakcie zderzenia była wewnątrz samochodu. Po udzieleniu jej pierwszej pomocy i zabezpieczeniu przed dalszymi urazami- została ona przetransportowana do szpitala. Rzecz jasna nikomu nic się nie stało, bo to były tylko ćwiczenia.Ale są one niezbędne, bo takie sytuacje się niestety zdarzają. Dlatego tak ważna jest współpraca wszystkich służb ratowniczych i mundurowych. - wyjaśnia Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie.

Nieuwaga, brawura i jazda na pamięć- to najczęstsze przyczyny tragedii na torach, w których ofiarami są kierowcy samochodów.Nierzadko wiozą ze sobą pasażerów zdanych na ich łaskę. Bywa, że i oni stają się mimowolnymi ofiarami wypadku.

Od początku tego roku na przejazdach kolejowych w Polsce miało miejsce 69 wypadków. 19 osób zostało ciężko rannych, a 11 zginęło.


 

Szkolenia dla pielęgniarek i położnych

29 maja 2017

Pielęgniarki i położne z jarocińskiego szpitala wezmą udział w kursie przetaczania krwi i jej składników. W szkoleniach będą uczestniczyły 44 osoby. Ukończenie takiego kursu to konieczność wynikająca z rozporządzenia Ministra Zdrowia i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Podczas szkoleń pielęgniarki i położne zapoznają się z m.in. zasadmi współczesnej transfuzjologii. Dowiedzą się najważniejszych rzeczy w zakresie zastosowania krwi i jej składników w nowoczesnej hemoterapii,podstaw immunologii transfuzjologicznej. Bardzo istotna jest też wiedza na temat zapewnienia bezpieczeństwa, skuteczności i jakości stosowanej krwi oraz jej składników. - wyjaśnia Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego.

Kurs będzie ważny przez cztery lata. Zostanie dofinansowany przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy tym pielegniarkom i położnym, które ukończyły 45 lat. Jest to akurat bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu nasz szpital nie będzie musiał pokrywać wszystkich kosztów. Należy bowiem podkreślić, że akurat kurs przetaczania krwi i jej składników jest obowiązkowy. Dodatkowo chcemy też jeszcze w tym zakresie przeszkolić pielęgniarki, które nie są naszymi etatowymi pracownikami, a ściśle z naszą placówką współpracują. Chodzi o to, aby załoga miała pełne i jak najlepsze kwalifikacje do zajmowania się pacjentami. - dodał Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Szkolenia w zakresie przetaczania krwi i jej składników będą obejmowały zajęcia praktyczne i teoretyczne. Odbędą się one na terenie szpitala, a przeprowadzą specjaliści w tej dziedzinie.

 

Nowa kierownik ds.pielęgniarek i średniego personelu medycznego

22 maja 2017

Wanda Olesińska została p.o. kierownika ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie. W praktyce oznacza to, że będzie m.in. organizowała pracę ponad 200 osobom, w tym aż 174 pielęgniarkom, które są zatrudnione w placówce.

Wanda Olesińska jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Studiowała na kierunku pielęgniarstwo, gdzie uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa. Ma też za sobą studia podyplomowe w Wyższej Szkole Podyplomowej w Poznaniu na kierunku Zarządzanie w Opiece Zdrowotnej dla Kadry kierowniczej Pielęgniarek i Położnych - specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego.

Ukończyła też m.in. kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki medycznej, kurs kwalifikacyjny w zakresie pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych. Posiada również specjalistyczne przeszkolenie w zakresie resuscytacji krążeniowo- oddechowej, wykonywania interpretacji zapisu EKG , w zakresie wykonywania konikopunkcji i dojść doszpikowych oraz kursy doszkalające w zakresie obsługi portu donaczyniowego.

Nowa szefowa regularnie doskonali swoje umiejętności również poprzez uczestniczenie w specjalistycznych konferencjach w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, które odbywają się na terenie całego kraju. Jest także członkiem Okręgowego Sądu Pielęgniarek i Położnych działającego przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu.

Do moich obowiązków będzie należała m.in. organizacja pracy i zapewnienie sprawności w funkcjonowaniu opieki pielęgniarskiej i położniczej w szpitalu.Będę też zajmowała się promocją zdrowia i działaniami na rzecz podnoszenia jakości usług świadczonych przez naszą placówkę.Nie zamierzam jednak rezygnować z pracy pielęgnarki i nadal będę pracowała w Zespołach Ratownictwa Medycznego .Dzięki temu będę miała cały czas kontakt z zawodem. - wyjaśnia nowa kierownik.

Pani Wanda Olesińska ma niezbędne kwalifikacje pozwalające na objęcie stanowiska szefowej ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w naszym szpitalu. Ma też wieloletnie doświadczenie zawodowe jako pielęgniarka, które jest nieocenione przy pełnieniu tej funkcji. Nie bez znaczenia przy wyborze na to stanowisko okazała się jej doskonała opinia jako fachowca. Ponadto znana jest też z tego, że jest osobą życzliwą i pomocną. I te wszystkie rzeczy zadecydowały o tym, że to właśnie jej zostało powierzone to stanowisko. A jako szefowa personelu pielęgniarskiego i średniego personelu medycznego będzie miała dużo obowiązków, bo musi zorganizować pracę tak, aby wszystko funcjonowało zgodnie z planem. - dodał prezes szpitala Leszek Mazurek.

 

Pokoik socjalny dla rodziców

11 maja 2017

Rodzice małych pacjentów, którzy wraz ze swoimi pociechami przebywają na Oddziale Dziecięcym Szpitala w Jarocinie mają od niedawna do dyspozycji pokój, w którym mogą nie tylko odpocząć, ale i przygotować sobie posiłki.

A wszystko za sprawą Fundacji AGORY, która podarowała oddziałowi 10 tys. złotych. Za te pieniądze kupiono m.in. siedem rozkładanych foteli dla dorosłych, które mogą służyć również do spania. Jak powiedziała szefowa oddziału Maria Walczak- na przykład na sali intensywnego nadzoru nie ma łóżka dla osób towarzyszących, dlatego rozkładany fotel jest świetną alternatywą pozwalającą rodzicowi na ciągłe przebywanie z chorym dzieckiem. Fotele za pieniądze fundacji kupiono w hurtowej cenie, co pozwoliło na zaoszczędzenie pieniędzy. Te zostały wydane na doposażenie kuchni w pokoiku socjalnym dla rodziców. I tak mają oni do dyspozycji m.in. lodówkę, mikrofalówkę,czajnik i podstawową zastawę stołową. Jest też kanapa oraz stół i krzesła.

Nasz szpital jest jednym z czternastu szpitali w Polsce, które otrzymały wsparcie z Fundacji AGORY na zakup najniezbędniejszych rzeczy do pokoju socjalnego dla rodziców. Oczywiście w miarę możliwości i potrzeb będziemy starali się sukcesywnie go sami doposażać. Zależy nam na tym, żeby rodzice, którzy bardzo często przebywają przez 24 godziny na dobę ze swoimi chorymi dziećmi mieli miejsce, w którym mogą spokojnie zjeść i odpocząć. - podkreśla prezes placówki Leszek Mazurek.

 

Mamy coraz więcej porodów

27 kwietnia 2017

Z roku na rok na oddziale położniczo-ginekologicznym w jarocińskim szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci. Mamy i ich nowonarodzone pociechy na dobry początek opuszczają placówkę z wyprawkami, w skład których wchodzą m.in. pieluszki, kosmetyki i mini poradnik w postaci ulotki, który jest szczególnie przydatny tym kobietom, które urodziły swoje pierwsze dziecko.

W 2015 roku w naszej placówce przyszło na świat 715 dzieci , w roku 2016 było już 743 maluchów. Z kolei w pierwszym kwartale tego roku mamy już 250 szczęśliwych porodów.I jeśli tak dalej będzie, jest realna szansa, że do końca roku na naszym oddziale może się urodzić nawet 1000 dzieci.Bardzo byśmy sobie tego życzyli. Warto dodać,że prawie 50% wszystkich porodów stanowią porody rodzinne, w których najczęściej uczestniczą ojcowie mających przyjść na świat dzieci. Ale zdarzają się też sytuacje, w których przyszłym mamom towarzyszą też inni członkowie rodziny. - wyjaśnia położna oddziałowa Izabela Bednarek.

A wśród pacjentek, które decydują się na poród w jarocińskim szpitalu są nie tylko mieszkanki powiatu jarocińskiego.Nie brakuje też pań z sąsiednich powiatów.

Cieszy nas to, że w naszym szpitalu chcą rodzić kobiety nie tylko z naszego terenu, ale i z powiatu pleszewskiego, kaliskiego czy krotoszyńskiego. Dla naszych podopiecznych liczy się przede wszystkim ich bezpieczeństwo i komfort. Dlatego też duży nacisk kładziemy na opiekę medyczą i dobrze wyszkolony personel.A dowodem na to może być liczba cesarskich cięć, których w tym roku wykonano blisko 100 na 250 rodzących pań. A nie są to zabiegi, które się wykonuje standardowo każdej pacjentce. Tutaj muszą zaistnieć przesłanki natury medycznej, więc tym bardziej cieszy nas zaufanie przyszłych mam. - podkreśla prezes szpitala Leszek Mazurek.

Oddział położniczo-ginekologiczny w jarocińskim szpitalu zajmuje się również ginekologią zachowawczą i operacyjną. W ciągu roku na oddziale w sumie leczy się 2000 pacjentek. Są tu diagnozowane i leczone m.in. torbiele jajników,endometrioza,mięśniaki macicy,zespoły bólowe miednicy,ciąża pozamaciczna,zrosty jamy macicy i pooperacyjne,przerosty i polipy endometrium,zmiany nowotworowe. Operuje się tu też m.in. zmiany nowotworowe w poszerzonym zakresie z usunięciem węzłów chłonnych,mięśniaki macicy i przerost endometrium,guzy i torbiele jajników,nietrzymanie moczu z użyciem materiałów syntetycznych czy wypadanie narządów rodnych.

 

Dary WOŚP dla Oddziału Dziecięcego

12 kwietnia 2017

Oddział Dziecięcy wzbogacił się o nowy sprzęt, który otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka.

Fundacja przekazała na jego rzecz holter do monitorowania ciśnienia tętniczego i skaner naczyń, który ułatwia wyszukiwanie żył u małych pacjentów. Dodatkowo WOŚP przekazała też nowe wyposażenie do Sali Intensywnego Nadzoru, w skład którego wchodzi wielofunkcyjne łóżko elektryczne wraz ze stolikiem dla starszych i wielofunkcyjne łożeczko dla najmłodszych pacjentów. SIN to miejsce, w którym przebywają dzieci do 18 -tego roku życia wymagające szczególnej opieki medycznej. Najczęściej są to pacjenci, którzy trafili do szpitala m.in. z powodu nagłej utraty przytomności, po napadach drgawkowych czy z ciężkimi schorzeniami dróg oddechowych. Dodatkowo Fundacja Jurka Owsiaka podarowała też oddziałowi dziecięcemu siedem mobilnych łożeczek, które trafią do pozostałych sal. Będą służyły dzieciom do szóstego roku życia.

O przyznanie sprzętu oddziałowi dziecięcemu zabiegała pielęgniarka oddziałowa Maria Walczak, która wysłała pismo z prośbą o jego przyznanie. I jak się okazało - Fundacja WOŚP zareagowała pozytywnie. Nie ukrywam, że bardzo nas cieszy oddzew z Fundacji. Dostaliśmy sprzęt, który był nam bardzo potrzebny a w przyszłości i tak szpital musiałby go zakupić. Całość już trafiła na nasz oddział i została zainstalowana.Nowa aparatura pozwoli na jeszcze lepszą opiekę nad naszymi małymi pacjentami, a nam, czyli personelowi- znacznie ułatwi pracę. W tej chwili czekamy tylko na ostatnie rozliczenia z WOŚP i wtedy będzie wiadomo, jaka jest wartość przekazanego sprzętu. - wyjaśnia szefowa oddziału.

 

Szpital bez bólu

5 kwietnia 2017

Szpital w Jarocinie przystąpił do programu "Szpital bez bólu", który jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym.Po spełnieniu wszystkich wymaganych kryteriów placówka uzyska certyfikat, którym będzie mogła posługiwać się przez trzy lata. Po tym okresie może ubiegać się o jego przedłużenie. Szpital biorąc udział w programie wyprzedza wytyczne rządu, który przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Ideą programu "Szpital bez bólu" jest podniesienie jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach.Okazuje się bowiem, że u ponad połowy pacjentów ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany. W praktyce często oznacza to, że chory zbyt późno dostaje leki, które i tak w efekcie końcowym nie zawsze chronią go przed cierpieniem. Dlatego też 37 lekarzy i 72 pielęgniarki z jarocińskiego szpitala przez trzy miesiące szkolili się pod kątem monitorowania bólu. Szkolenia zakończyły się egzaminem, który zdał cały personel.

Do tej pory lekarze po operacji najczęściej zalecali pacjentowi przyjmowanie określonych leków przeciwbólowych w odgórnie ustalonych dawkach i najczęściej w regularnych odstępach czasowych. A to nie zawsze zdawało egzamin.

Teraz pacjenci mogą liczyć na to, że ich ból będzie określany w dziesięciostopniowej skali, a jego zwalczanie rozpocznie się tuż po zabiegach i będzie stopniowane w zależności od jego natężenia. Pozwoli to na bezpieczniejsze zarządzanie medykamentami w placówce, jak i wprowadzi spore oszczędności w gospodarowaniu lekami.

Od uzyskania certyfikatu "Szpital bez bólu" jarocińską lecznicę dzieli jeszcze m.in. stworzenie procedury leczenia i monitorowania oraz uśmierzania bólu w okresie okołooperacyjnym jak i nieoperacyjnym (np. w przypadku leczenia pacjentów onkologicznych). Konieczne będzie też wprowadzenie skali bólu i informowanie pacjentów o jego uśmierzaniu oraz karty dokumentacji postępowania przeciwbólowego.

 

06 marca 2017

Uwaga
Zarząd Szpitala Powiatowego w Jarocinie zawiadamia, że w związku ze spadkiem zachorowań na infekcję dróg oddechowych od 06.03.2017 roku zostaje zniesiony zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach szpitalnych.

 

Porozumienie o współpracy

26 stycznia 2017

W czwartek, 26 stycznia br. na sali konferencyjnej Szpitala Powiatowego doszło do podpisania porozumienia z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, dotyczącego współpracy w ramach powstania nowego kierunku edukacyjnego- Liceum Ogólnokształcące z przysposobieniem ratownictwo medyczne . Porozumienie podpisane zostało przed dyrektora szkoły, pana Witolda Bierłę oraz prezesa jarocińskiego Szpitala, pana Marcia Jantasa. Szpital Powiatowy w Jarocinie umożliwi uczniom korzystanie ze swojej oferty naukowo-dydaktycznej oraz wszechstronny rozwój intelektualny poprzez kontakt z kadrą dydaktyczną. Absolwenci kierunku będą gotowi do podjęcia dalszego kształcenia na kierunkach medycznych.

 

25 stycznia 2017

Uwaga
Zarząd Szpitala Powiatowego w Jarocinie zawiadamia, że w związku na zwiększoną zachorowalność na wirusowe infekcje dróg oddechowych, wprowadza się od dnia 25.01.2017 roku bezwzględny zakaz odwiedzin na oddziałach szpitalnych.
W wyjątkowych sytuacjach odwiedziny mogą odbywać się za zgodą kierowników oddziałów lub lekarzy dyżurnych. Zarządzenie obowiązuje do odwołania.

 

19 stycznia 2017

Zgłaszanie działań niepożądanych - nowy spot URPL

Poniżej zamieszczamy link do strony, na którym można obejrzeć spot.
nowy spot URPL

 

 

 

Nowa karetka pogotowia dla jarocińskiego Szpitala

14 grudnia 2016

Zespoły Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Jarocinie wzbogaciły się o nową karetkę, którą w dniu dzisiejszym uroczyście poświęcił wikariusz parafii Świętego Marcina ksiądz Łukasz Kocaj.

W uroczystości poświęcenia i zaprezentowania karetki wzięli udział starosta jarociński pan Bartosz Walczak, burmistrzowie i wójtowie gmin, przy pomocy których udało się sfinansować zakup ambulansu oraz przedstawiciele Szpitala.

Karetka została zakupiona dzięki współpracy Powiatu Jarocińskiego z gminami Jaraczewo, Jarocin, Kotlin i Żerków.

Po uroczystym przecięciu wstęgi odbyła się konferencja prasowa, na której Prezes pan Marcin Jantas podsumował ostatnie dwa lata działalności jarocińskiego szpitala oraz przedstawił plany związane z jego modernizacją.


 

Bezpłatne badania

14 grudnia 2016

Dla chcących skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, powiat jarociński przygotował specjalną ofertę, która jest pomocna we wczesnym wykrywaniu raka jajnika i prostaty. Badania przeznaczone dla osób po 40 roku życia, realizowane będą w jarocińskim szpitalu od 14 grudnia.

W ramach przedsięwzięcia wykonanych zostanie 400 badań: 200 badań CA 125 (marker raka jajników do oceny skuteczności leczenia, wykrywania nowotworów i prognozowania czasu przeżycia chorych kobiet) oraz 200 badań PSA całkowite (marker przerostu prostaty do diagnostyki, leczenia i monitorowania raka prostaty u mężczyzn).

By móc skorzystać z bezpłatnego badania należy zgłosić się pod nr tel. 62 33 22 183. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, o przyjęciu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

 

Grant od Fundacji Agory

Oddział Dziecięcy naszego Szpitala znalazł się wśród 18 placówek medycznych w kraju, które otrzymały grant w wysokości 10 000 zł od Fundacji Agory w ramach projektu "Szpital Przyjazny Rodzicom".

Akcja społeczna prowadzona przez Fundację Agory miała na celu wsparcie w sfinansowaniu przedmiotów pomocnych rodzicom w opiece nad dzieckiem, w czasie kiedy jest ono hospitalizowane.

Za przekazane środki na potrzeby wyposażenia pokoju dla rodziców zakupiono:

 • zestaw mebli kuchennych,
 • zlewozmywak,
 • stół i krzesła,
 • kanapę,
 • szafę dużą na ubrania,
 • poduszki i koce,
 • czajniki elektryczne- 2 sztuki,
 • lodówkę,
 • kuchenkę mikrofalową,
 • zestaw, kubków, talerze i sztućce,
 • fotele rozkładane- 6 sztuk.

Wykonano również remont pomieszczenia, w którym tymczasowo będzie mieścił się pokój dla rodziców.

Wysłanie zgłoszenia na akcję było inicjatywą pani Marii Walczak, pielęgniarki oddziałowej jarocińskiego oddziału pediatrii.

Serdecznie dziękujemy!


 

Wyróżnienia dla naszych pracowników

Dnia 7 października miały miejsce uroczystości związane z XXV rocznicą powstania Samorządu Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Uroczystości odbyły się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Podczas obchodów jubileuszu wręczono również wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych dla Samorządu. Wśród nich znalazło się troje pracowników naszego Szpitala: pani Dorota Kubiak, pani Grażyna Obecna oraz pan Sławomir Zieliński. Osoby te zostały wyróżnione Odznaczeniem za zasługi dla Samorządu Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz honorową odznaką "Za zasługi dla ochrony zdrowia" przyznawaną przez Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła. W święcie uczestniczyli również Prezes jarocińskiego szpitala pan Marcin Jantas oraz Kierownik ds. pielęgniarek i innego personelu medycznego pani Urszula Kucner.

Zdjęcia pochodzą ze strony oipip.kalisz.pl/


 

13 października 2016

 

22 września 2016

W miniony weekend nasi ratownicy medyczni uczestniczyli w dwóch wydarzeniach związanych z promowaniem udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz doskonaleniem strażaków. W sobotę ratownicy ze Szpitala pełnili rolę sędziów w "III Zawodach w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Golina-Witaszyce 2016", w których udział wzięły zespoły ratowników z OSP z terenu naszego powiatu oraz spoza terenu województwa wielkopolskiego.

W niedziele natomiast odbyły się "Warsztaty z zakresu KPP dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego powiatu jarocińskiego", w których to nasi ratownicy pełnili role ekspertów w zakresie pierwszej pomocy. W warsztatach wzięły udział 4 zespoły z KP PSP w Jarocinie oraz 8 zespołów z jednostek OSP z KSRG (Jaraczewo, Racendów, Jarocin, Dobieszczyzna, Kotlin, Nosków, Żerków, Cielcza - czyli wszystkie za wyjątkiem współorganizatorów Goliny i Witaszyc).

Zapraszamy do obejrzenia galerii [zdj. Adam Majewski jarocin112.pl].


 

08 sierpień 2016

Powiatowa inwestycja pn. "Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku socjalno-administracyjnego na potrzeby Domu Pomocy Społecznej" bierze udział w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2015
Zachęcamy do głosowania http://modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt/92-kotlin.html

 

Bezpieczny przejazd 2016

22 czerwca 2016

Dnia 15 czerwca nasi ratownicy medyczni wzięli udział w inscenizacji wypadku, zorganizowanej w ramach kolejnej edycji kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd". Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Szlaban na ryzyko".
Zapraszamy do obejrzenia galerii [zdj. Adam Majewski jarocin112.pl].


 

Dzieci podarowały uśmiech Pielęgniarkom i Położnym

7 czerwca 2016

Dzień Położnej obchodzony jest 8 maja w rocznicę urodzin wielkiej postaci polskiego położnictwa Stanisławy Leszczyńskiej, która będąc więźniem w Auschwitz - Birkenau, była także położną.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki został przez Światową Organizację Zdrowia ustanowiony na 12 maja.
Tego dnia we Florencji urodziła się najsłynniejsza pielęgniarka - Florence Nightingale, uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Pod honorowym patronatem Prezesa Zarządu Szpitala Powiatowego w Jarocinie Pana Marcina Jantasa z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki został ogłoszony przez Pełnomocnego Przedstawiciela Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażynę Obecną, konkurs rysunkowy pod hasłem: "Podaruj uśmiech Pielęgniarce i Położnej". Konkurs skierowany był do dzieci pracowników ochrony zdrowia w przedziale wiekowym od 4 do 14 lat. Na konkurs wpłynęło 37 interesujących prac. Dzieci rysowały swoje mamy, ciocie i babcie, które są pielęgniarkami i położnymi, rysowały też karetki pogotowia oraz szpital. Na konkurs wpłynęły także wiersze, wyklejanki oraz rysunki komiksowe. Wszystkie dziecięce prace zostały wystawione w holu głównym Szpitala Powiatowego w Jarocinie.

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Bielarz, Hanna Małgowska, Grażyna Obecna i Maria Walczak miała bardzo trudne zadanie do wykonania, dlatego postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Zaprosiła dzieci uczestniczące w konkursie na spotkanie które odbyło się w Sali Konferencyjnej Szpitala w Jarocinie.

Pani Maria Walczak Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Dziecięcego przywitała wszystkie dzieci i zaproszonych gości. Spotkanie swą obecnością zaszczycił Pan Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego w Jarocinie oraz wiceprzewodnicząca Okregowej Rady Pielęgniarek Położnych do spraw położnych Pani Dorota Kubiak. Na spotkaniu byla też Pani Kierownik d/s Pielęgniarek i Położnych Pani Urszula Kucner. Prezes złożył gratulacje wszystkim dzieciom i wręczył zasłużone nagrody i dyplomy. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

Serdeczne podziękowania

dla: Prezesa Szpitala Powiatowego w Jarocinie Pana Marcina Jantasa, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu, Urzędu Miejskiego w Jarocinie, Starostwa Powiatowego w Jarocinie, Kierownika Oddziału Chirurgii Pana Krzysztofa Gruszczyńskiego, Kierownika Oddziału Ortopedii Pana Macieja Dragona, przedstawicieli firm farmaceutycznych, Zakładu Aktywności Zawodowej "PROMYK" w Żerkowie, Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie, Eurobanku w Jarocinie, "Czasu na herbatę" w Pleszewie za włożony wkład w fundowanie nagród dla dzieci biorących udział w konkursie rysunkowym "Podaruj uśmiech Pielęgniarce i Położnej" organizowanym w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.

Dziękuje Komisja konkursowa.


 

31 maja 2016

W poprzednią środę, tj. 25 maja 2016 starosta jarociński Bartosz Walczak oraz burmistrz Jarocina Adam Pawlicki odwiedzili oddział ginekologiczno-położniczy naszego szpitala. Wraz z Kierownikiem Medycznym, Kierownikiem ds. pielęgniarek i innego personelu medycznego oraz Kierownikiem Oddziału złożyli życzenia i wręczyli upominki świeżo upieczonym mamom z okazji Dnia Matki.

 

19 maja 2016

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac zgłoszonych na konkurs rysunkowy dla dzieci pracowników ochrony zdrowia pod hasłem "Podaruj uśmiech pielęgniarce i położnej".
Konkurs odbywa się pod patronatem Prezesa Zarządu "Szpitala Powiatowego w Jarocinie" sp. z o.o.
Prace wystawione w holu głównym Szpitala. Poniżej link do galerii.
Galeria prac konkursowych

 

 

 

25 marca 2016

Zarząd Szpitala Powiatowego w Jarocinie zawiadamia, że w związku ze spadkiem zachorowań na infekcje dróg oddechowych od 25 marca 2016 roku zostaje zniesiony zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach szpitalnych.

 

 
21 marca 2016

 

 
22 luty 2016

Ze względu na zwiększoną zachorowalność na wirusowe infekcje dróg oddechowych, wprowadza się od dnia 22 lutego 2016 roku bezwzględny zakaz odwiedzin na oddziałach szpitalanych. W wyjątkowych sytuacjach odwiedziny mogą odbywać się za zgodą kierowników oddziałów lub lekarzy dyżurnych. Zarządzenie obowiązuje do odwołania.

 

 
18 grudnia 2015

Czwartek, 24.12.2015 (WIGILIA) jest dniem wolnym w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie. Pracownie diagnostyczne oraz Laboratorium Analityczne Naszego Szpitala nie będą przyjmowały pacjentów ambulatoryjnych.

 

 

 

 
12 listopada 2015

W dniu 18.11.2015 obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami

 

 
3 września 2015

TEST Roma - nowe badanie wykonywane w laboratorium

ROMA (z ang. Risk of ovarian malignancy algorithm) jest algorytmem oceny ryzyka obecności raka nabłonkowego jajnika oraz prawdopodobieństwa, że istniejąca zmiana w miednicy małej o niejasnym statusie ma charakter złośliwy.

Model opiera się na równoczesnym oznaczeniu w surowicy dwóch krążących markerów nowotworowych: antygenu Ca 125 (z ang. carcinoma antygen 125) i HE4 (ang. human epididymis protein 4).

Ten indeks umożliwia oszacowanie ryzyka istnienia nabłonkowego raka jajników i dodatkowo pozwala na ocenę ryzyka w przypadku istnienia guza o niejasnym charakterze w obszarze miednicy.

Otrzymany wynik pozwala określić stopień ryzyka i zakwalifikować kobiety do grupy wysokiego lub niskiego ryzyka.

Dodatkowo u pacjentek przed operacją TEST ROMA jest pomocny w ustaleniu czy istnieje ryzyko wystąpienia złośliwej formy raka jajnika, co ma kluczową rolę dla zapewnienia właściwego leczenia.

Izolowany marker nowotworowy HE4 jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu postępów choroby, leczenia oraz dla oceny nawrotów nowotworu.

Kiedy wykonujemy TEST ROMA, wczesna profilaktyka

TEST ROMA należy zlecać już w przypadku jak wystąpią nieustępujące, niepokojące objawy zlokalizowane w okolicach podbrzusza (zaparcia, wzdęcia, bóle w podbrzuszu, uczucie pełności w brzuchu). Wskazania do wykonania badania rosną, jeśli do objawów dołączą się ogólne zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu, złe samopoczucie.

Bezwzględnymi wskazaniami do diagnostyki jest wystąpienie bolesnego parcia na pęcherz, bólu przy oddawaniu moczu w połączeniu z bólem podbrzusza, uczucia ucisku w podbrzuszu, czy krwawienie z pochwy.

Przeciwskazania do wykonania TESTU ROMA

Algorytm ROMA nie może być stosowany w przypadku kobiet, które nie ukończyły 18 lat, w trakcie chemioterapii i leczonych na chorobę nowotworową.

Cena badania 120 zł

 

 
7 sierpnia 2015

W dniu 14.08.2015 tj. piątek Laboratorium będzie nieczynne.

 

18 maja 2015

Galeria zdjęć

Poniżej galeria zdjęć z wystawy prac rysunkowych biorących udział w konkursie "Pielęgniarka, Położna w oczach dziecka".


 

12 maja 2015

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej

Wszystkim Pielęgniarkom, Pielęgniarzom i Położnym składam serdeczne podziękowania za rzetelna pracę, opiekę i szacunek jakim w codziennej pracy obdarzacie każdego pacjenta.

Niech Wasza praca na rzecz chorych budzi w Was dumę i satysfakcję, a uśmiech i wdzięczność pacjentów zawsze towarzyszy Wam w waszej trudnej służbie.

Jednocześnie w imieniu własnym i wszystkich pracowników Szpitala Powiatowego w Jarocinie Sp. z o.o. składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wytrwałości oraz satysfakcji w realizowaniu misji pomagania chorym.

Prezes Zarządu
"Szpitala Powiatowego w Jarocinie" sp. z o.o."

 

 

 

 
18 grudnia 2014

W dniu 24.12.2014 (WIGILIA) Laboratorium jest nieczynne

 

10 lipca 2014

Film informacyjny

Zachęcamy do obejrzenia filmu informacyjnego dotyczącego zgłaszania działań niepożądanych przez pacjentów. Film został udostępniony w ramach kampani edukacyjnej prowadzonej przez Prezesa URPLWMiPB wspólnie z rzecznikiem Praw Pacjenta.

 

16 czerwiec 2014

W dniu 20 czerwca 2014, tj. piątek, Laboratorium Analityczne czynne będzie od 06:30 do 12:00.

 

28 maja 2014

Jarocińskie lądowisko jest już gotowe do przyjmowania helikopterów. Wczoraj powiatowe służby ratownicze: medyczne, pożarnicze i policyjne spotkały się na terenie lądowiska na ćwiczeniach taktycznych w obecności starosty Mikołaja Szymczaka - przewodniczącego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Obejrzyj: galerię zdjęć

 

9 maja 2014

 

8 maja 2014

 

8 maja 2014

Wczoraj oficjalnie otwarte zostały nowe siedziby Oddziału Chirurgii Ogólnej oraz Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Przeniesienie oddziałów do nowych pomieszczeń stało się możliwe dzięki zrealizowaniu inwestycji polegającej na rozbudowie i nadbudowie szpitala. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 5 mln zł. W ten sposób zyskano ponad 1200 m2 powierzchni użytkowej, która została podzielona na dwa oddziały, a w nich znajdują się sale jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienkami. W oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu jednocześnie można leczyć 24 pacjentów, a w oddziale Chirurgii Ogólnej 25 pacjentów.

Obejrzyj: galerię zdjęć | Obejrzyj: film

 

18 kwietnia 2014

 

1 kwietnia 2014

"Szpital Powiatowy w Jarocinie" Spółka z o.o. poszukuje lekarzy specjalistów w dziedzinie chorób wewnętrznych do pracy w Oddziale Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi. Warunki wynagrodzenia i forma zatrudnienia lekarzy do uzgodnienia z Zarządem Spółki - tel. (62) 33 22 351.

 

3 luty 2014

"Szpital Powiatowy w Jarocinie" Spółka z o.o. poszukuje lekarzy pediatrów do Oddziału Dziecięcego oraz do Gabinetu Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej - tzw. "Wieczorynki", a także lekarza neurologa w zakresie świadczenia usług konsultacji w oddziałach szpitalnych. Warunki wynagrodzenia i forma zatrudnienia lekarzy do uzgodnienia z Zarządem Spółki - tel. (62) 33 22 351.

 

16 grudnia 2013

 

4 grudnia 2013

Ważna informacja dla pacjentów

W dniu 7 grudnia 2013 roku w godzinach 8:00 - 16:00 z powodu prac serwisowych i konserwacyjnych systemu informatycznego pracownie diagnostyczne Naszego Szpitala nie będą przyjmowały pacjentów ambulatoryjnych.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

14 października 2013

Decyzją Prezesa Zarządu Marcina Jantasa nowym kierownikiem medycznym "Szpitala Powiatowego w Jarocinie" Sp. z o.o. został: Prof. nadzwyczajny dr hab. med. Kazimierz Konkol (specjalista kardiolog). Profesor będzie pracował również jako lekarz kardiolog na Oddziale Chorób Wewnętrznych z Łóżkami Kardiologicznymi.

 

9 września 2013

Zarząd "Szpitala Powiatowego w Jarocinie" Sp. z o.o. informuje, że od dnia 01.10.2013 roku w każdy wtorek miesiąca w Poradni Chirurgicznej (budynek E) od godziny 13.00 do 14.00 przyjmuje specjalista chirurg onkolog lekarz Mariusz Andrzejewski
więcej informacji...

 

3 września 2013

Informujemy, że zespół transportowy Szpitala Powiatowego w Jarocinie wykonuje odpłatne transporty sanitarne.

Chcesz zamówić Odpłatny Transport Sanitarny dla Siebie, osoby Ci bliskiej lub przewóz odpłatny pacjenta, pobierz formularz ZLECENIA NA ODPŁATNY TRANSPORT SANITARNY

Po wypełnieniu zadzwoń pod nr telefonu 62 33 354 lub 62 33 354 lub zgłoś potrzebę transportu odpłatnego Pracownikowi w Dyspozytorni Zespołów Ratownictwa Medycznego "Szpitala Powiatowego w Jarocinie" Sp. z o.o. ul. Szpitalna 1. Budynek Główny.

Szczegółowe informacje oraz cennik usługi znajdziesz tutaj.

 

8 sierpnia 2013

Kapituła Programu Dobre Bo Polskie dnia 5 sierpnia 2013 roku przyznała "Szpitalowi Powiatowemu w Jarocinie" Sp. z o.o. tytuł "Szpital Przyjazny Pacjentom". .

Tytuł ten wiąże się bezpośrednio z misją Naszego podmiotu medycznego i jej założeniami, czyli świadczeniu usług na najwyższym poziomie jakości, profesjonalnej, przyjaznej i sprawnej opiece w trakcie hospitalizacji, systematycznej poprawie warunków pobytu i leczenia, sprzyjających szybkiej poprawie zdrowia pacjentów przy jednoczesnym poszanowaniu ich godności i praw.

 

 

10 czerwca 2013

Tak bawiły się Pielęgniarki i Położne z terenu powiatu jarocińskiego

Dnia 8.06.2013 r. w Bachorzewie na festynie zorganizowanym przez ORPiP z siedzibą w Kaliszu i "Szpital Powiatowy w Jarocinie" Sp. z o.o. Pilęgniarki i Położne naszego regionu mile spędziły czas, biorąc udział w licznych konkursach i zabawach. W "Loterii dla Paulinki" zebrano pieniądze, które przekazano na rehabilitację i leczenie dziewczynki.

 

7 czerwca 2013

"Szpital Powiatowy w Jarocinie" Sp. z o.o. oraz Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Kaliszu w dniu 8 czerwca organizują festyn z okazji obchodów Dnia Pielęgniarki i Położnej. Podczas festynu zostanie przeprwadzona loteria fantowa, a dochód zostanie przekazany na pomoc "Dla Paulinki".

 

3 czerwca 2013

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej odbył się konkurs plastyczny pt. "Pielęgniarka, położna jaką znam". Wpłynęło 19 prac konkursowych od dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Wystawę prac można obejrzeć w holu głównym Szpitala.

 

7 maja 2013

Drogie Pielęgniarki, Położne i Pielęgniarze

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej - w tym szczególnym dla Was Dniu, życzę Wam wiele radości, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wytrwałości w zawodzie.

W imieniu wszystkich pacjentów oraz własnym - dziękuje za Wasz trud, codzienne zmagania przy łóżku chorego oraz za to, że pielęgniarstwo to nie tylko Wasza praca, ale przede wszystkim powołanie, które wypełniacie z tak wielka troską i poświęceniem.

Prezes Zarządu
"Szpitala Powiatowego w Jarocinie" sp. z o.o."

 

10 marca 2013

Zapraszamy kobiety w wieku 50 - 69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie wykonały bezpłatnego badania - na BEZPŁATNE Badania Mamograficzne!

3 kwietnia - środa; przy Szpitalu w Jarocinie (parking)

Infolinia i zapisy na badania: 42 254 64 10 lub 517 544 004

 

26 marca 2013

 

10 marca 2013

Zapraszamy kobiety w wieku 50 - 69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie wykonały bezpłatnego badania - na BEZPŁATNE Badania Mamograficzne!

3 kwietnia - środa; przy Szpitalu w Jarocinie (parking)

Infolinia i zapisy na badania: 42 254 64 10 lub 517 544 004

 

8 marca 2013

Z okazji Dnia Kobiet męska część załogi Szpitala składa wszystkim kobietom życzenia:

- wielu radosnych przeżyć,

- serdecznych spotkań,

- dużo uśmiechu,

- pomyślności.

 

 

4 marca 2013

"Szpital Powiatowy w Jarocinie" Sp. z o.o. informuje, że od dnia 04.03.2013 roku Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna WIECZORYNKA udziela świadczeń medycznych w Budynku Głównym Szpitala - główne wejście (parter).

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy punktu informacyjnego w holu głównym Szpitala.

 

 

9 stycznia 2013

Ze względu na zwiększoną ilość zachorowań na grypę, zostały wstrzymane odwiedziny w Naszym Szpitalu. Zarządzenie w wyżej wymienionym zakresie, ze względów epidemiologicznych wydał Kierownik Medyczny Szpitala, lek. med. Tomasz Rymer.

 

 

Światowy Dzień Chorego

11 luty 2012

Z Okazji Światowego Dnia Chorego życzymy wszystkim walczącym z chorobą, powrotu do zdrowia oraz siły w codziennym zmaganiu się z cierpieniem. Pragniemy także podziękować tym, którzy na co dzień zajmują się ludźmi chorymi oraz tym, którzy z wielkim oddaniem otaczają opieką potrzebujących.

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

4 luty 2012

Rak nazywany jest "głównym zabójcą XXI wieku". Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe. Badania wskazują , że działania profilaktyczne mogą znaczenie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

W Naszym Laboratorium określamy prawidłowe stężenie markerów nowotworowych. Informacja o wykonywanych badaniach odpłatnych, bez skierowania; telefon: 62 33 22 340.

Należy pamiętać ,że podwyższenie markerów (szczególnie pochodzenia tkankowego) może występować również w chorobach nienowotworowych. Oznaczanie markerów ma znaczenie pomocnicze i nie może zastąpić pełnego badania klinicznego.

 

Sterylizacja powierzonego materiału

24 stycznia 2012

Centralna Sterylizatornia "Szpitala Powiatowego w Jarocinie" sp. z o.o. uruchamia nową kompleksową usługę w zakresie dezynfekcji i sterylizacji powierzonego materiału dla klienta zewnętrznego. Patrz: świadczenia odpłatne

Pobierz wniosek z niezbędnymi informacjami do podpisania umowy i prześlij go:

 • w formie elektronicznej, e-mail: marketing@szpitaljarocin.pl
 • w formie pisemnej na adres:
 • "Szpital Powiatowy w Jarocinie" sp z o.o.
  63-200 Jarocin, ul. Szpitalna 1

 • lub podaj go osobiście w Sekretariacie Spółki

 

10 stycznia 2013

Harcerze z Hufca Jarocin w najbliższą niedzielę tj. 13 stycznia, w holu Naszego Szpitala będą kwestować na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do wsparcia tak potrzebnej inicjatywy.

 

 

9 stycznia 2013

Ze względu na zwiększoną ilość zachorowań na grypę, zostały wstrzymane odwiedziny w Naszym Szpitalu. Zarządzenie w wyżej wymienionym zakresie, ze względów epidemiologicznych wydał Kierownik Medyczny Szpitala, lek. med. Tomasz Rymer.

 

 

3 stycznia 2013

Zarząd Szpitala Powiatowego w Jarocinie wraz z pracownikami oddziału dziecięcego dziękuje:
- Klasie III TH Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z wychowaczynią Sz.P. Anną Koniczną oraz Panią Dyrektor,
- Uczniom i Nauczycielom z Gminazjum nr 5 w Jarocinie,
za życzenia oraz podarki dla Naszych najmłodszych podopiecznych

 

 Przejdź na początek strony | Czytaj aktualności: